UEFA, Avusturya maçında attığı golden sonra “Bozkurt” işareti yapan milli futbolcu Merih Demiral hakkında ‘uygunsuz hareket’ sebebiyle soruşturma başlattı. A Milli Takımımızın Avusturya’yı 2-1 mağlup ettiği karşılaşmanın yankıları sürüyor. Milli futbolcumuz Merih Demiral, attığı 2 golün dışında Avusturya’ya inat yaptığı bozkurt selamıyla da dikkat çekmişti. Jude Bellingham’ın yaptığı ahlak dışı...
03.07.2024
0
Türkiye’de Suriyelilere karşı yabancı düşmanlığı yükselirken Mustafa Kemal Atatürk’e atfedilen ve aslı olmayan ‘Gereğinden fazla merhamet, vatana ihanettir’ sözüne karşılık Atatürk’ün 1937’de bir yemekte sarf ettiği ‘Suriyeliler zeki, modern ve nazik insanlardır’ sözleri dolaşıma girdi. Son dönemde Türkiye, tehlikeli bir yabancı düşmanlığı provokasyonu ile karşı karşıya. Özellikle savaştan kaçarak Türkiye’ye...
03.07.2024
0
TÜİK’in Haziran ayı enflasyon rakamını duyurmasının ardından kamuda çalışanların ve emeklilerin de zam oranı belli oldu. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, zam oranlarına ilişkin olarak “Maaş ve ücretlerdeki erime bitsin artık” açıklamasını yaptı. Milyonlarca memur, memur emeklisi ile SSK ve Bağ-kur emeklilerinin beklediği kritik enflasyon verisi açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre...
03.07.2024
0
Ekonomi ve alım gücü konusunda eleştirilerde bulunan Bülent Arınç, bir sene önceki 70 liralık market poşetini 170 liraya dolduramadıklarını söyledi. Türkiye’de seçim sonrası siyasi gündem yoğunluğu azaldı. Son dönemde ise ‘normalleşme, yumuşama’ söylemleriyle birlikte yeniden gündem yoğunluğu oluşurken en önemli maddelerden biri de ekonomi… Belli aralıklarla demeç vererek gündeme ilişkin...
03.07.2024
0

Zevahire oynama Ümit başkan!..

Zevahire oynama Ümit başkan!..
Yayınlama: 03.07.2024
3
A+
A-

Dilimize Arapçadan geçmiş olan Zevahir kelimesi ‘’zahir’’ sözcüğünden türetilmiştir. Zahir, bir şeyin ilk bakışta fark edilen dış görünüşü, sureti ve çehresi anlamına gelir. Zevahir ise bu sözcüğün çoğuludur. 
Misal: 
1- Dış görünüşler 2- İmajlar 3- Suretler 4- Kalıplar 5- Görüntüler 6- Aşikar 7- Yüzler 
Peki Zevahir Ne Demek? 
16. yüzyılda literatüre giren zevahirin sözlük anlamı görünümdür. Bu kelimenin içinde yer aldığı birçok deyim günlük hayatta sıklıkla kullanılıyor. Örneğin zevahiri kurtarmak, içeriği değil sadece imajı önemsemek manasına gelir. 
Biliyorum. 
Hatta eminim ki, “Ana dilimiz Türkçe’yi zar zor konuşan, cümle kurmakta zaman zaman amcasından yardım almaktan çekinmeyen bu muhteremin Arapça kökenli kelime örneklemesi de nereden çıktı” denecektir. 
Densin. 
Türkçe’yi en iyi şekilde izah etme mesleğine sahip kişiler edemiyor, başka kulvarlarda kendisine engin deniz yaratmalar içerisindeyse Latinceden bile araştırma yapar halkın önüne koyarım. 
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ı halk seçmiştir ve halktan aldığını halka sormadan hiçbir yere veremez de ondandır “Zevahir” örneğim. 
Yine de anlamayan varsa biraz daha açayım. 
Kendisini ilk tanıdığım günlerde bende bıraktığı duruş, mantık yürütme ve kararlılıklarıyla ilgili toplanan sempatim, Ümit başkana hayli fazlaydı. 
Ve hala da değişen bir şey yok o durumda. 
Ama korkuyorum da, Ümit Uysal başkan yine bana göre olmadık işlerin içerisine doğru kulaç atıyor. 
Hal böyle olunca benim hiçbir şey yokmuş gibi susmam mı bekleniyor? 
Özellikle Ümit Uysal tarafından? 
Hayır. Ben susamam. 
Varsa susacak yanı başında maaş karşılığı susmasını isteyecekler susabilir. 
Ben değil. 
Neydi konumuz? 
Dün bu köşeden “Belediyeyi AK Parti’den mi aldın” başlığı altında bir yazı yazmış, 
“Ümit Uysal son belediye meclis toplantısında üzerine vura vura bir şeyler söylemiş ki hayretler içerisinde kaldım” demiş, şöyle de devam etmiştim. “Muratpaşa’mıza hizmet kalitemizi yükseltecek, dünya standartlarında bir belediye hizmet binası kazandırmayı hedefliyoruz. Bu sözleri duyan herhangi bir mahalle muhtarı, ‘Muratpaşa’nın en acil ihtiyacı yeni bir hizmet binası mı’ diye sorar mı sormaz mı?.” 
Diye de sormuştum. 
Ya oradan biz gazeteciler Antalya’nın herhangi bir konusu ile ilgili yazı yazıp, soru sorarsak “Halt” mı etmiş gibi görünüyoruz? 
Benden koca bir hayır. 
Bak Ümit Uysal başkan. 
Şu aralar tüm çabalarının 2005 hizmete başlama doğumlu belediye hizmet binasını yıkıp yerine çok katlı ve modern (Modern kelimemdeki kastımı öğrenmek isteyen belediye meclisine getirilen teklife baksınlar) bir bina yapmak öyle mi? 
Yani senin 3’üncü döneminin inşaatçılıkla geçme sürecini bu şekilde tamamlamak. 
Olmaz. Tabii ki bence olamaz. 
O binada seni seçenlerin yetim hakkı var bir. İkincisi belediyeyi göçebeliğe dönüştürecek yetkiyi nereden bulabiliyorsun? 
Hiç mi böylesine gereksiz bir icraat girişimine dava açılmayacağını sanırsın? 
Nerede kreşler, noldu o kreşlere? Ermenek pazarı ne durumda? 
4 milyon nakit para ve 20 milyon TL alacaklı olarak kucağında bulduğun belediyenin dimdik ayakta duran binasını yıkıp yenisini yapmayı belediyecilik sanıyorsan ağabeyin konumundaki Muhittin Başkana sor öyle olmadığını en azından öğrenmiş olur yanlışından dönersin. 
Zira söz konusu yerin nazım imar planını değiştirmeden çivi çakamazsın. Oraya zamanında performans analizleri yaptırıldıktan sonra girildi ter temiz çıktı herkes işine baktı. Tek blok dediğin yer 5 bloktan oluşuyor. 
Deniz bitti başkan bitti. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.