UEFA, Avusturya maçında attığı golden sonra “Bozkurt” işareti yapan milli futbolcu Merih Demiral hakkında ‘uygunsuz hareket’ sebebiyle soruşturma başlattı. A Milli Takımımızın Avusturya’yı 2-1 mağlup ettiği karşılaşmanın yankıları sürüyor. Milli futbolcumuz Merih Demiral, attığı 2 golün dışında Avusturya’ya inat yaptığı bozkurt selamıyla da dikkat çekmişti. Jude Bellingham’ın yaptığı ahlak dışı...
03.07.2024
0
Türkiye’de Suriyelilere karşı yabancı düşmanlığı yükselirken Mustafa Kemal Atatürk’e atfedilen ve aslı olmayan ‘Gereğinden fazla merhamet, vatana ihanettir’ sözüne karşılık Atatürk’ün 1937’de bir yemekte sarf ettiği ‘Suriyeliler zeki, modern ve nazik insanlardır’ sözleri dolaşıma girdi. Son dönemde Türkiye, tehlikeli bir yabancı düşmanlığı provokasyonu ile karşı karşıya. Özellikle savaştan kaçarak Türkiye’ye...
03.07.2024
0
TÜİK’in Haziran ayı enflasyon rakamını duyurmasının ardından kamuda çalışanların ve emeklilerin de zam oranı belli oldu. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, zam oranlarına ilişkin olarak “Maaş ve ücretlerdeki erime bitsin artık” açıklamasını yaptı. Milyonlarca memur, memur emeklisi ile SSK ve Bağ-kur emeklilerinin beklediği kritik enflasyon verisi açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre...
03.07.2024
0
Ekonomi ve alım gücü konusunda eleştirilerde bulunan Bülent Arınç, bir sene önceki 70 liralık market poşetini 170 liraya dolduramadıklarını söyledi. Türkiye’de seçim sonrası siyasi gündem yoğunluğu azaldı. Son dönemde ise ‘normalleşme, yumuşama’ söylemleriyle birlikte yeniden gündem yoğunluğu oluşurken en önemli maddelerden biri de ekonomi… Belli aralıklarla demeç vererek gündeme ilişkin...
03.07.2024
0

Belediyecilik nedir!..

Belediyecilik nedir!..
Yayınlama: 01.06.2024
3
A+
A-

Ben gittiğim, gördüğüm, incelediğim yerlerdeki güzellikleri örnek alıp Antalya’ya gelip bunları yazılarımla ele alıp, “Bizde niye yok” diye yazarım ya hani., 

Ve yazmış, Bodrum ardından bir okurumun da Kuşadası Belediyelerinin de yaptığı “Halk yararına” proje çalışmalarından bahsetmiştim.  

Tam o günlerde Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal mesaj yazmıştı.  

“Vedat abi merhabalar yazını bu saatte okuyabildim. Bodrum ziyaretçilerinin yüzde 80’i bodrum dışından olduğu için çok yerinde bir uygulama olmuş. Tabi Sosyal hizmetler anlamında Türkiye’de Muratpaşamizin uzak ara önde olduğunu söyleyebilirim. Emre’ye söylüyorum size bir sosyal hizmetlerimizin hem rakamsal işlem genişliği hem de taban genişliği açısından listesini ulaştırsın sevgiler selamlar.” 

Buydu Ümit başkanın mesajı. 

Ve Emre yani Muratpaşa Belediye Basın Müdürü başkanın söylediği çalışmaları yolladı. Aynen veriyorum: 

“Kimsesizlerin kimsesi olmak ilkesiyle kurulan aşevi, hizmete başladığından bu yana 3 milyon 300 bin 78 ihtiyaç sahibine, evsizlere, iftar sofralarına, bakıma muhtaç yaşlıların evlerine tek tek sıcak yemek servisi yaptı.  

2015’den bu yana Muratpaşa’da 29 bin 990 haneye kuru gıda kolisi yardımı yapıldı. 

Un Yardımı 

2020 yılında yaşanan pandemi ve karantina sürecinde 6 bin 939 kişiye belediyenin kendi ürettiği unlar dağıtıldı. 

Kurban Kesimi Ve Et Yardımı 

Kurban Bayramı’nda gelen kurban bağışlarının belediye tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtımı yapıldı. 

2022-2023 yıllarında gerçekleşen Kurban Bayramı’nda 712’si küçük baş 148’i büyük baş olmak üzere toplam 860 ihtiyaç sahibine kurban kesim randevusu oluşturuldu. 

2015’den bu yana her yıl ramazan ayında farklı mahallelerde iftar yemeği verildi. 320 bin 250 vatandaş faydalandı. 

İftar yemekleri haricinde yapılan toplumsal etkinliklerde 1 milyon 346 bin 920 vatandaşa yiyecek ikramı sağlandı. 

770 kişiye 1 ay boyunca düzenli olarak sıcak yemek yardımı yapıldı. 

Antalya’ya gelen depremzede çocuklara 1 hafta boyunca oyun grubu oluşturuldu ve içinde bayram şekeri kolonya ve çiçek bulunan 2 kamyon ürün dağıtıldı. 

Muratpaşa ilçesinde depremzedeler için 3 ayrı noktada yardım toplama alanları oluşturuldu. 

Kızıltoprak Kız Öğrenci Yurdu’nda 2015’ten bu yana 1282 öğrenciye konaklama hizmeti sağlanırken yurt 100 kişilik öğrenci kapasitesiyle liseden doktoraya kadar çeşitli yaş grubundaki öğrencilere barınma imkanı sunmaya devam ediyor. 

2014’ten bu yana içlerinde asker ailelerinin de bulunduğu 3 bin 886 kişiye nakdi yardım sağlandı. 

2020’den bu yana her yıl üniversite öğrencilerine tek sefere mahsus yardım yapılmaya devam ediyor. Yardımlardan 2 bin 687 öğrenci yararlandı. 

2015’ten bu yana ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için belediyeye bağışlanan ve geri dönüşüm ürünlerinden kullanılabilir durumda olan eşyalar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Hizmetten bu zamana kadar 21 bin 128 vatandaş yararlandı. 

Muratpaşa Belediyesi, 60 yaş ve üzeri kıdemli kent sakinlerinin sosyal hayatlarına devam edebilmeleri, üretim faaliyetlerinde yer alabilmeleri ve öğrenmek istedikleri eğitimlere ulaşabilmeleri için Çiftekuyular, Fener, Soğuksu, Falez ve Konuksever olmak üzere 5 şubede çalışmalarını sürdürüyor. 

Adalya Vakfı Engelsiz Kafe 

1995 yılında kurulan Adalya Vakfı ile hayata geçirilen Engelsiz Kafe farklı engel gruplarının bir arada olduğu ve engellilerin sosyal ve günlük hayatın içerisine karışmasını sağlayan bir yaşam alanı oldu. Engelsiz kafede özel çocuklar spor, sanat gibi birçok alanda etkinliklere dahil olma fırsatı yakaladı. Bunun yanı sıra engelli öğrenciler için ‘Mutfak Atölyesi’ hizmete açıldı.” 

Evet evet tüm bunları Ümit Uysal’lı Muratpaşa Belediyesi yazıda da belirtildiği gibi 2014-2024 arası bir bir gerçekleştirmiş. 

Allah kendilerinden milyon kez razı olsun. Sosyal Belediyecilik demek işte budur.  

Fakat ben Bodrum’da görüp yazdığım işin adı proje idi. Ümit Uysal’ın gönderttiği ise Sosyal Belediye çalışmaları. Yani görevdeysen yapmaya mecbursun diye adlandırılan çalışmalar. 

Sap ile samanı karıştırmak biz Antalya’ya mı mahsus Allah aşkına? 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.