UEFA, Avusturya maçında attığı golden sonra “Bozkurt” işareti yapan milli futbolcu Merih Demiral hakkında ‘uygunsuz hareket’ sebebiyle soruşturma başlattı. A Milli Takımımızın Avusturya’yı 2-1 mağlup ettiği karşılaşmanın yankıları sürüyor. Milli futbolcumuz Merih Demiral, attığı 2 golün dışında Avusturya’ya inat yaptığı bozkurt selamıyla da dikkat çekmişti. Jude Bellingham’ın yaptığı ahlak dışı...
03.07.2024
0
Türkiye’de Suriyelilere karşı yabancı düşmanlığı yükselirken Mustafa Kemal Atatürk’e atfedilen ve aslı olmayan ‘Gereğinden fazla merhamet, vatana ihanettir’ sözüne karşılık Atatürk’ün 1937’de bir yemekte sarf ettiği ‘Suriyeliler zeki, modern ve nazik insanlardır’ sözleri dolaşıma girdi. Son dönemde Türkiye, tehlikeli bir yabancı düşmanlığı provokasyonu ile karşı karşıya. Özellikle savaştan kaçarak Türkiye’ye...
03.07.2024
0
TÜİK’in Haziran ayı enflasyon rakamını duyurmasının ardından kamuda çalışanların ve emeklilerin de zam oranı belli oldu. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, zam oranlarına ilişkin olarak “Maaş ve ücretlerdeki erime bitsin artık” açıklamasını yaptı. Milyonlarca memur, memur emeklisi ile SSK ve Bağ-kur emeklilerinin beklediği kritik enflasyon verisi açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre...
03.07.2024
0
Ekonomi ve alım gücü konusunda eleştirilerde bulunan Bülent Arınç, bir sene önceki 70 liralık market poşetini 170 liraya dolduramadıklarını söyledi. Türkiye’de seçim sonrası siyasi gündem yoğunluğu azaldı. Son dönemde ise ‘normalleşme, yumuşama’ söylemleriyle birlikte yeniden gündem yoğunluğu oluşurken en önemli maddelerden biri de ekonomi… Belli aralıklarla demeç vererek gündeme ilişkin...
03.07.2024
0

Bayram güzellikleri!..

Bayram güzellikleri!..
Yayınlama: 03.07.2024
2
A+
A-

Yarın bayram. Ramazan’dan sonra Kurban Bayramı’nı da kutlayıp 2024 yılı dini bayramlarımızı tamamlamış olacağız. Arife günü kim bilir kimler nelerin hayalini kuruyorlardır. 
Bilindiği üzere Kurban Bayramı’nda da hükümet 9 günlük izin ön gördü. 
Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda tatil idari izinle birlikte 9 güne uzatılmıştı. İdari izin 657 sayılı kanun kapsamında yer alan devlet memurları için geçerli oluyor. İdari izin özel sektörü kapsamıyor. İdari izin ilan edilmesiyle bayram tatili memurlar için 9 gün oldu. 
Artık bu 9 güne sevinelim mi üzülelim mi bilemiyoruz. 
Doğal olarak kendilerini kapsayanlar bayram içerisinde bayram yapacaklar da, bir de hayatın ta gerçeği var. Ve “Bu 9 gün olayı da nedir” sorusunu yöneltenler baya baya fazla. 
Fazla da bana göre p idari izin kapsamı içinde olmayanlar daha çok soruyor. 
Artık adını ben koyamayacağım. 
Hani hep deriz ya, “Nerede o eski bayramlar” diye. 
Hakikaten öyle. 
Her geçtiğimiz gün de, bırakın 20-30 yıl öncesini bir önceki bayramlı günleri özleyenler dahi yok değil. 
Kısacası bir sonraki bir önceki bayramı mumla arıyor gibi bir şey. 
Ben oldum olası kısa da tutulsa, uzatılsa da bayramları genelde aile ortamlarında geçirmiş, hepsini de en iyi şekilde değerlendirerek bayramdan çıkmış tiplerdenimdir. 
Misal geçen bayram. 
Yani Ramazan sonrası neler yaptığımı, bayramlı günlerimi nasıl geçirdiğimi kaleme almış okurlarımla paylaşmıştım. 
“Güzellikler paylaşılırsa değerli olur” mantığından yürümüşümdür hep. 
Geçen bayram olmazsa olmazlarımdan Ege sahillerini turlamış, Bodrum’da yeğen, Muğla’da abla, Ortaca’da ana-baba, Fethiye ve Seydikemer’de hısım akraba derken 9 gün 9 saat gibi gelip geçivermişti. 
Dolayısıyla her ne kadar devlet memuru olmasak da, hür general emeklisi olarak bir tatil moduna girme günlerimizin daha bugün itibariyle arifesine gelmiş bulunuyoruz. 
Dolayısıyla bendeniz kaçar. 
“Oh dünya sana güzel” serzenişlerine alışığım. Boşuna yormayın kendinizi diyeceğim de, yıllardır, “Bir günlük beylik beyliktir” ilkesiyle hareket edip gezmelerden, göstermelerden yani görmelerinden eksik bırakmadıklarıma yaranamadım ya, yanar yanar ona yanarım. 
Ahde vefa nedir bilmeyip, benliğinde, “Allah razı olsun” zihniyeti yerine nankörlüğün esiri olmuş olanların bu saatten sonra değişmelerini mi bekleyeceğiz. 
Allah yollarını açık etsin. 
Ben yine olmazsa olmazlarıma koşacağım arkadaş. 
Ege sahilleri yani kıyıları beni bekliyor. Haz alıyor, keyif sürüyorum yine öyle yapacağım. 
Her zamanki gibi Korkuteli üzerinden Seydikemer, Fethiye, Dalaman ve Ortaca ilk güzergah. 
Bakın konum bildirir gibi bayram günlerimin haritasını sunuyorum. 
Çiğ yemedik ki karnımız ağrısın, Şükür ki haksızlık yapmadık ki düşmanımız olsun. 
Kimden neyden çekineceğim arkadaş? 
Köyceğiz, Akyaka, Marmaris ve Muğla ikinci etap olacak. 
Üçüncü etabımız Yatağan, Milas, Bodrum ve tabi ki bir gün sonra aynı güzergahlardan dönüş faslı. 
Asla abartmıyorum bırakın çalışan bir memuru, emekli istesin benimkinin aynısını yapar. 
Yapar da, işine gelmeyenler siyasetten geri durmadıklarından dolayı bırakın onlara 9 günü 29 gün tatil verseniz nafile. 
Tam bu yazıyı yazarken Antalya’da olanlar için bir basın açıklaması gelmez mi? 
Valilik demiş ki: Antalyalı vatandaşlar her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı’nda piknik keyfi yapmayı planlıyor. Antalya’da Kurban Bayramı’nı piknik yaparak geçirmek isteyen vatandaşlara Antalya Valiliğinden yasak geldi. Valilik, aldığı karar kapsamında kentte bulunan piknik alanlarına belli saatlerde ateş yakma yasağı getirdi” denmiş. 
Artık burada kalanlara Allah sabır versin diyeceğim de, yolda olanlara da aman trafiğe ve kurallara dikkat demeden geçemeyeceğim. 
Herkese musmutlu bayramlar. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.