UEFA, Avusturya maçında attığı golden sonra “Bozkurt” işareti yapan milli futbolcu Merih Demiral hakkında ‘uygunsuz hareket’ sebebiyle soruşturma başlattı. A Milli Takımımızın Avusturya’yı 2-1 mağlup ettiği karşılaşmanın yankıları sürüyor. Milli futbolcumuz Merih Demiral, attığı 2 golün dışında Avusturya’ya inat yaptığı bozkurt selamıyla da dikkat çekmişti. Jude Bellingham’ın yaptığı ahlak dışı...
03.07.2024
0
Türkiye’de Suriyelilere karşı yabancı düşmanlığı yükselirken Mustafa Kemal Atatürk’e atfedilen ve aslı olmayan ‘Gereğinden fazla merhamet, vatana ihanettir’ sözüne karşılık Atatürk’ün 1937’de bir yemekte sarf ettiği ‘Suriyeliler zeki, modern ve nazik insanlardır’ sözleri dolaşıma girdi. Son dönemde Türkiye, tehlikeli bir yabancı düşmanlığı provokasyonu ile karşı karşıya. Özellikle savaştan kaçarak Türkiye’ye...
03.07.2024
0
TÜİK’in Haziran ayı enflasyon rakamını duyurmasının ardından kamuda çalışanların ve emeklilerin de zam oranı belli oldu. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, zam oranlarına ilişkin olarak “Maaş ve ücretlerdeki erime bitsin artık” açıklamasını yaptı. Milyonlarca memur, memur emeklisi ile SSK ve Bağ-kur emeklilerinin beklediği kritik enflasyon verisi açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre...
03.07.2024
0
Ekonomi ve alım gücü konusunda eleştirilerde bulunan Bülent Arınç, bir sene önceki 70 liralık market poşetini 170 liraya dolduramadıklarını söyledi. Türkiye’de seçim sonrası siyasi gündem yoğunluğu azaldı. Son dönemde ise ‘normalleşme, yumuşama’ söylemleriyle birlikte yeniden gündem yoğunluğu oluşurken en önemli maddelerden biri de ekonomi… Belli aralıklarla demeç vererek gündeme ilişkin...
03.07.2024
0

Ön yargı nedir!..

Ön yargı nedir!..
Yayınlama: 01.06.2024
2
A+
A-

Her kurumun düzenli olarak, “Gitme, gezme, görme, yeme, içme, yatma, kalkma” organizasyonları vardır.  

Her kurumun dediysem genelde devlet kurumlarında olur da bu durum, özel sektör bana göre yukarıdaki saydıklarıma daha ciddi bakan taraf olmuştur hep. 

Bir de “Organizasyon” dedim de, gezi diyelim. 

Biraz açayım mı? 

Misal belediyelerimiz.  

Belediyelerin Yıllık çalışma programları genelde önceden yapılır. Yani 2025’in çalışma programının başkanın onayından geçmiş şekilde en geç 2024 Aralık ayında şekillenmesi gibi. 

O programların içerisinde Yurtdışı ziyaretleri de vardır.   

Adı da kısaca, “Araştırma, İnceleme” olarak isimlendirilir. 

Misal 2. 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Baş Danışmanı Cem Oğuz. Kendisi İnşaat Mühendisidir. Ve Belediyenin çalışma programına göre yurtdışı inceleme-araştırma çalışmaları için Rusya’ya gidip, merdivensiz 2 katlı bina nasıl yapılır gerçeğini gözleriyle görüp, Antalya’ya gelip bu konuda bir rapor hazırlayıp başkanlığa verip, tatbik olarak da aynı projenin uygulamasında bulunacaktır. 

İşte buna belediye çalışması denir. 

Adı üstünde de “Araştırma-İnceleme.” 

Yediği içtiği ne bileyim yatıp-kalktığı Cem beyin olur, Antalyalılar ondan uzmanlık dalının meyvesini vermesini bekler. 

Öyle ya bu gezide harcanan delikli kuruşun bile Antalyalı yetimin hakkı vardır da ondan. 

Misal 3. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlık Daire Başkanlığı adına İnanç Argun Etiyopya Gezisine gönderilme programı vardır. 

Argun gidecek, Etiyopya’da sinekle nasıl mücadele edildiğini görecek, inceleyecek, notlarını alıp gelip Antalya’da tatbik edip Antalyalıların sivrisinek tarafından yenmelerini engelleyecek. 

İşte bunun adıdır yazının girişinde yazdığım tabir. 

Kimileri adına “Ballı gezi” der.  

Ama kimileri vardır ki o gezilere gidenler hakkında o kadar çok ön yargılıdırlar ki, gidemedikleri gezi için ürettikleri efsaneleri duysanız ağzınız açık kalır. 

Gidenler arasında bayan görevliler de yok değildir, “Yedikleri, içtikleri, yatıp kalktıkları” bile anlata anlata bitirilemez. Sanırsınız ki gezide o anlatan da vardı.  

Gitmeyen bir diğer anlamda gidemeyen gidenden daha çok şeyler anlatır.  

İşte bunun adına çoğu kişi “Kıskanç” veya “Fesat” der de, biz “Ön yargı” diyoruz.  

Ön yargı demişken. Aklıma bir efsane geldi. Anlatmadan geçemem: 

“Efendim, Çocukları olmayan evli bir çift, her gün olduğu gibi yine tarlaya çalışmaya gitmişler. 

Çalışırlarken bir yılan ile gelinciğin kavgasını izlerler. 

(Not: Bilmeyenler açısından gelincik için Google amcam şöyle bir açıklama yapar: Gelincikler bilimsel sınıflandırma olarak hayvanlar âleminde, omurgalılar şubesinde, memeliler sınıfında, etçiler takımında ve sansar ailesinde yer alır.)   

Anne Gelincik yavrusunu yemesin diye kendini Yılana yem eder, ve Yılan çekip gider. 

Yavru gelincik orada tek başına kalır. Kadın; bey yazıktır evimize götürelim besleyelim der ve eve götürürler. 

Aradan zaman geçer bu çiftin çocukları olur ve tabi gelincikte büyümüştür evin bir parçası olmuştur. 

Birgün bu çift acil tarlaya gitmeleri gerekiyor ama bebek evde uyuyor. 

Erkek; bişey olmaz 5 dk’ya geliriz der ve sırtlanırlar küreklerini tarlaya giderler. Geldiklerinde kapıyı bi açarlar bide ne görsünler ? Gelincik ağzı kan revan içinde evin içinde dolaşıyor ! 

Bunu gören adam kan beynine sıçramış ve elindeki kürekle vura vura gelinciği öldürür. 

Sonra bütün odalara bakarak çocuğunu arar ve bi bakarlar ki çocuk odasında mışıl mışıl uyuyor, bebeğin diğer yanına baktıklarında ise ölü bir yılan görürler ve anlaşılır ki gelincik bebeği korumak için yılanı öldürür. 

Adam dizleri üzerine çöker Aman Yarabbi ben ne yaptım nasıl böyle bir yanlış yaparım diye yıllarca kendini yer bitirir. 

İşte önyargı böyle bir şeydir. 

Ön yargısız olarak söylüyorum. Her giden Antalya’ya 1 santimlik yeni bilgiyle dönmüş ve aynını uygulamış olunsaydı bu kent ihya olurdu ihya desem benimki de ön yargı mı olur?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.