okan dilek


Ukrayna 40 yıl önce yasakladı

Kaunas'ın en işlek caddesinde sigaraları ardı ardına yakıldı. Marifet miş gibi üfleye püfleye yürümüye başlandı ve sigara içenlerin yanına Polis geldi ve...


Ukrayna'nın Kaunas şehrinde Özel bir karşılaşmayı takip etmek için basın mensubu olarak bizlerde takımımız ile birlikte bu ülke dee bulunduk. Serbest zaman diliminde şehri şöyle bir dolaşalım istedik. Birlikte olduğumuz diğer basın mensupları Kaunas'ın en işlek caddesinde sigaralarını ardı ardına yaktılar. Marifet miş gibi üfleye püfleye yürümüye başlamışlardı ki Polis hemen yanlarında bitti.
-Derhal sigaralarınızı söndürün. 
Sigara için gazetecilerin hepsi şaşırdı.
-Neden açık havadayız niye söndürelim' der
Polis "-Bu cadde de sigara içmek yasak !
Sigaralar bir bir söndürülür. Türkiye ye döndüğümüz de unutamayacağımız anılardan biriydi. Çok uzun bir zaman sonra ülkemizde de açık ve belirlenen alanlarda sigara içilmesinin yasaklandığını duyunca hiç şaşırmadım. Ancak saldım çayıra mevlam kayıra ülke insanımın canını sıktı bu durum. 
Ukrayna'nın Kaunas şehrinde yarım asıra yakın zamandır ana arterlerde sigara içilmesinin yasaklanmasından yıllar sonra Türkiye de de aynı uygulamanın başlatılmış olması Eski düzene yeni kural' olmadığınınn altını çizmek isterim. 

Türkiye'de Cadde ve Sokaklarda sözü edilen yerlerde sigara içilmesinin yasaklandığı mevzusu aslında çok önceleri alınması gereken bir uygulama. Ukrayna'nın Kaunas şehrinin önemli cadde ve sokaklarında da sigara içemezsiniz. Bu uygulamayı asla yeni uygulama olarak düşünmeyin. Sigaranın zararlı ve herkesin her yerde bunu marifetmiş gibi sergilemesinin önüne geçilmesinde Korona sadece  bahanesi oldu. Bu ve buna benzer daha bir çok kural ve yasakların da beraberinde geleceği şimdiden söylemek yanlış olmayacaktır.