okan dilek


Uçan tekmeli zabıta geliyor….

Hani Büyükşehir Belediyesi için söylenen üslup budur hem bütçe de hem hizmet alanında ki genişlik nedeniyle ilçelere de bu anlayışla elini uzattığı için. İlçe yerel yönetimlerde Büyükşehir’in sağladığı hizmet akışı ve kaynakları için de ‘Büyük Ağabey’ yakıştırması yaptığını hepimiz biliyoruz.


urum böyle olunca da olaya evin de büyüğü mantığı ile bakılmakta. Ağabey ağabeyliğini ne kadar yapabiliyor  göreceli bir mevzu. Kimine göre abi abiliğini yapıyor, kimine göre abi ağabeyliğini yapamıyor. Onlardan biri Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde ki abi takıntısı rüzgarında esen birimlerden birisi de Zabıta Birimi. İşte önceki gün sosyal medya da suçlu ya da suçsuz haklı ya da haksız, ‘Kafa Atarak’ o şahsı dize getirmeye çalıştığı görüntüleri ibretle izledik. 

Aslında bu mevzu CHP li yerel yönetim zabıta kadrolarında sıkça yaşanan bir durum. Bu mevzu en son Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığında yaşanmış olması şapkayı önümüze koyup düşünmeye sevk etmiyor değil hani. Zabıta Birimini kolluk görevi olarak adlandırılmasına karşılık Zabıta Biriminin hangi eğitimi aldığı, hangi psikolojik testlerden geçip geçmediğini bilmiyoruz. Kimi alıyorlar bu kadrolara ona bakmak gerekiyor.

Bu kadrolarda genellikle Askerlikle ilişkisi kesilmiş asker, uzman çavuş, uzman onbaşı, polislik mesleğinden bir şekilde ayrılmış dertliler, gerim edebiyatı ile asarım keserimi iyi yaparım anlayışında ki kolluk görevi hizmet süreleri ya tamamlanmış ya yarım bırakmışlar ya çıkarılmışlar ağırlıkta yer alıyor. Şimdi bu yazımın üzerine Büyükşehir Belediyesi kaç tane askerden ayrılma, kaç tane polislikten gelme zabıta var onların sayısını verecektir.

Polis Kolejleri ve İki Yıllık Polis okullarından mezun olmuş polislerin seçilerek polis merkezlerine yerleştirilmeleri, rütbe alması sağlanmaları ve vatandaş devlet ilişkisini en iyi şekilde kurgulayanlar olduğu için tercih edilmesi gibi Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, ilçe yerel yönetim zabıta müdürlükleri de artık buna bir kıstas getirerek esnafa, vatandaşa nasıl davranması gerektiği konusunda ki yüksek eğitimli personel bulundurması kaçınılmazdır.

Delirmiş, fıttırmış, hırsını esnaftan vatandaştan çıkartan anlayışta görev almış kim var kim yok eni konu masaya yatırılmalı ve vatandaş devlet kurum arasında sorunsuz köprü kurulmasını sağlayan diyalog ile çözüm yolları kuran Zabıta Birimleri oluşturulmalıdır. Eğer bunlara riayet edilmezse  Antalya Büyükşehir Belediyesinde değil kafa atan, uçan tekme atan Zabıtaları görmek bizleri  hiçte şaşırtmayacaktır