okan dilek


Menderes Türel ve Antalya

Antalya da siyaset zemininde bu ismin varlığı ve devamlılığından rahatsızlık duyanlar oysa bilmelidir ki 80 yaşına merdiven dayamış Belediye eski Başkanı şimdi İP’te milletvekili seçilmiş Hasan Subaşına bakıp şunun söylenmesi hiç de yanlış olmayacak.


Antalya da siyaset zemininde bu ismin varlığı ve devamlılığından rahatsızlık duyanlar oysa bilmelidir ki 80 yaşına merdiven dayamış Belediye eski Başkanı şimdi İP’te milletvekili seçilmiş Hasan Subaşına bakıp şunun söylenmesi hiç de yanlış olmayacak.

“ Hasan Subaşının ilerleyen yaşına rağmen halen daha Antalya da siyasetin içinde bulunmuş olmasına karşılık 50 küsür yaş’larda memleketinin hizmetkarı olmuş olan Menderes Türel’in 30 yılı daha var bu şehire yapacaklarında. Menderes Türel’in yaptığı konuşmaların içinde tırnakla çekip hatırlatmak istediğim bir söz vardır ki;

-“Nerede yaşamak istersiniz” sorusuna karşılık

-Dünya’nın koşarak geldiği bir şehir olan Antalya’nın dışında başka nerede yaşanabilir ki ? Kaldı ki Dünyanın en önemli turizm şehri ve milyonlarca insanın imrenerek yaşamak istediği bir şehir niye terk edilmek istenebilir ? Kaldı ki doğup büyüdüğüm bu topraklara daha yapacak çok işimiz, gidecek çoook yolumuz var” açıklamasında bulunmuştu. İşte bu yapacak daha çok işimiz var denilen nokta da Menderes Türel Belediye Başkanlığı sonrası partisinin görev verdiği her kademe de yüklenen sorumlulukları başarıyla yerine getirmiş, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı gibi çok önemli bir görevi başarıyla sürdürmüş, Antalya Milletvekilliği görevine seçilmiş bunun yanında Antalya Büyükşehir Belediyesi gibi sorumluluğu yüksek bir makamda da uzun yıllar görev yapmıştır. Hala onun eserleri üzerinde bugünkü siyasi anlayış gidip geliyor. Onun yaptığı çeşmeler, onun açtığı yollar, onun yaptığı yatırımlar ile bugün Antalya Büyükşehir Belediyesi hizmet uhdesinde adı altın harfler ile anılan ve yazılan bir siyasetçi. Arıtma tesislerini, yeni çevre yolu ve ana arterlerde yapılan üst geçit ve alt geçitleri saymıyorum bile. Daha yüzlerce hizmet, binlerce evi ve iş yerini mutlu edecek yatırımlar.

Menderes Türel’in siyasi hayatı ile ilgili ileri geri açıklamada bulunanlar bugün MKYK da görev almış olmasından sonra sanırım biraz daha dikkatli yorumlar yapması gerekecek. Belirttiğim gibi Hasan Subaşı’nın 80’li yaşlarda hala daha Antalya için birşeyler yapmaya çaba gösteriyor olmasına karşılık Menderes Türel’in Antalya’ya ve yaşadığı doğup büyüdüğü bu topraklara yapacak daha çok hizmeti ve yatırımı olacağı şüphesiz. Ne güzel ne güzel.