Hüseyin Cahit Arıtürk


MASAL MASAL MATİTAS

Masal buya,hikayemiz MÖ 404 yılında Attalos ta geçiyor.404 yerel seçimlerinde kral seçilen Büyük Menderes seçilir seçilmez almış oldugu Attalos ta müthiş bir yatırım atagına başlamış şehri baştan sona yenilemektedir.


Çimmeyi mermerli plajında ögrenmiş olan Büyük Menderes bir deniz çocugu oldugu Attalos ta liman ve deniz taşımacılgı için projeler üretmeye başlamış ve Donanmanın başına da Kavalalı Mehmet Ali Paşa nın torunu olan Barbaros Hüseyin Süreya paşayı getirmiştir.

Kralın talimatı ile Attalos ile Kemer arasında sefer yapmak üzere 3 adet gemiyi inşa ettirmeye başlamış ve fakat 409 yılındaki seçimleri Çorumlu Mustafa kazanmıştır.Zamanın tıbbiyesini bitirmiş olan ve aklımın yarısı dedigi Prof Mehmet i genel sekreter olarak atamıştır.Yarım akıllı Çorumlu Mustafa nın yaptıgı ilk iş yapılan bu gemileri limanda çürümeye terk etmek olmuştur.Ve tabiî ki donanma komutanını görevinden alarak çöplüge sürgüne göndermiştir.

Süresini şarap festivalleri danslar,dansözlü partiler ile goygoyculukla tamamlamıştır.

414 seçimlerini yeniden kazanan Büyük Menderes göreve gelir gelmez yeniden donanma komutanlıgına Hüseyin Süreya paşayı atamış ve gemilerin derhal sefere hazırlanması talimatını vermiştir.Hüseyin Süreya paşada hemen koları sıvamış ve gemilerin tamir bakımlarnı bitirmiş ve personelini donatarak kemer aattalos seferlerıne başlamıştır.Gemiler özellikle yabancı misafirlerin çok büyük ilgisini çekmiştir.

Yılda ortalama 40.000 kişi taşıyan bu gemiler sayesinde kemerde her şey dahil otellerde kalan rus ve alman misafirler otellerinden çıkarak attalos u ziyaret etmişler ve şehrin esnafına büyük miktarlarda para bırakmışlardır.Küçük bir hesaplama ile 4/5 milyon euro kemerdeki otelcilere vede anttalos taki esnafa para kazandırılmıştır.Kemer dekı otelinden çıkan yolcu bir ögün yemek ve içkisini otelde tüketmemiş oluyor,Attalos a geldıgınde de bir ögün yemek ve içki parası ve alışveriş ,çin Attalos esnafına para bırakmış olmakta idi.Büyük Menderes in projeleri çok büyüktü.Gemileerin sayısı ve kapasitesi arttırılacak ve de belek te yanaşma yeri yapılarak attalos ile belek arasında da taşımacılık yapmak ve de kapasiteyi 500.000 yolcu sayısına ulaştırmak idi.

419 da yapılan seçimleri kazanan Kral Küçük Hüsamettin de klasik bir statükocu gelenekten gelmiş oldugu için oda kendine genel sekreter olarak Attalos ta bir memuriyet hayatı bile olmayan kiyafetsiz ve liyakatsız Hoşaflesi atamıştır.

Hoşafles ise de hemen şehrin en önemli şirketi olan taşımacılık anonim şirketinin başına meslektaşı hayatında bir bakkal dükkanı dahi işletmemiş olan Prenses paspalya yı atar.Kıyafetsiz muhterislerin yönettigi Attalos ta Paspalyanın yaptıgı ilk iş derhal gemileri seferden men etmek ve de personelini işten atmak olmuştur.Zamanının sosyete demokratları yine demokratlıklarını göstererek şehri keyfe keder yönetmeye devam etmişlerdir.

Gemiler çürümeye terk edilmiş şehrin limanı ise rezalet bir duruma gelmiştir.Prenses Paspalya ise belediye meclisinin son toplantısında Kral Küçük Hüsamettin in aday göstermesine ragmen iktidar partisi CEHAPE nin oyları ile meclis yardımcılıgına seçilememiş ve böyle bir durumda taşımacılık şirketindeki görevinden de istifa etmemis kahramanca görevini sürdürmeye devam etmektedir.

MÖ 424 yılında yapılacak seçimlere kadar Attalos halkı bu zulmü çekmeye devam edecektir.Rivayet odur ki yapılacak seçmlerde Attalos halkı gerek Büyükşehirde gerekse de şehrin en kalabalık ilçesi olan Muratpaşa da büyük süprizlere hazırlık yapmaktadır.

Gemilerin çalıştırılmaması en basit bir hesapla 500.000 yolcu taşındıgı varsayılır ise yılda 50 milyon euro Kemer deki otelciler ve de Attalos taki şehrin esnafına zarar olarak yazmaya devam etmektedir.

Dedik ya masal işte bu.

32 kısım tekmili birden ,,

Allah selamet versin..

Bir tanem… Işığım, ekmeğim ve buğdayım. Yani her şeyim…

Nazım HİKMET