Hüseyin Cahit Arıtürk


KRALIN HİKAYESİ,

Hikayemiz Milattan Önce 133 yılında Iıı.  ATTALOS tarafından kurulan ve Attalos un yurdu anlamına gelen Antalya da geçmektedir.


Attalos un küçük bir kasabası olan Çakırlarosta Taşkapı damperli arabacılar kooperatifi başkanı bir babanın oglu olarak dünyaya gelen küçiük hüsamettin iehzadelik döemini  inciraltı kasabasında reislik yaparak geçirmiştir.Kendisine küçük Hüsamettin adının verilmesinin nedeni ellerinin biraz küçük olmasından kaynaklanmıştır.Attalos kentinin bu kasabasında 20 yıl kadar  reislik yapan şehzade artık anakenti yönetmenin zamanının geldigini görerek büyük ugraşlardan sonra Anakent Attalos un kralı olmuştur.Bizans entikalarına  çok alışkın olan yeni kral yaptıgı atrakişyonlar ve harcadıgı bşnlerce altın karşılıgında krallık koltuguna oturmuştur.Ve hatta denilir ki zamanın Roma imparatoru olan arkadaşı Sezar dan da büyük destek görmüştür.

Bu arada sehzade küçük Hüsamettin in  kasabada yaptıklarına birr göz atalım.Sehzademiz kasabada dandik birkaç  park ve yol dışında dogru dürüst bır hızmet yapmamıs ama sevdıkleri, akraba ,eş , dost ve din kardeslerinin tarlalarına o zaman ,mar komısyonundan yemi yerleşim yerleri  yaratmış ve kasabanın kurnazlarına zengin olma yolunu açmıştır.

Kasabamız deniz kenarında olması hasabiyle sahil şeridi ı gerçekten çok güzeldir.Sehzadeligı döneminde  şirket  felan  olmadıgı  ıiçin ‘ kompanya komarçiyale ıtalyano ‘ denilen ,yanı ıtaltan usulü ticaret deniılen mafyos  kumpanyalara sehrin en güzel  yerini kıraya vermistır.Bu İtalyan kumpanya Şehzadeden kİraladıgı bu 15 m2 lıK  yerlerİ  o dönemin ılkel sartlarına ragmen 300 m2 lik dev restoranlar haline getirmistır.iSehzadenız oturdugu yerleşım yerini  begenmemıs olacak kı denizin dibinde kasabanın en pahalı arsasına Lonarda da vinci ye çizdirdigi proje ile saray yaptırmış ve sarayında keyıf sürmeye başlamıstır.

Kasabanın en genıs alanına törenler . gosterıle ve boga güreşleri  yapılması için  kent meclısınden karar cıkararak büyük bir  arena  yaptırmıştır.Meydanında çöreklelenen  köftecıç kokoreçci  esnafıda 10 ar m2 ıyerlerını zamanla genisleterek 500 er m2 lil  restoranlar halıne getırmısler soranlarada vatandaslarımız kebaplarını rahat yiyemiyorlar  onun için mecburen büyüttük demışlerdır.

Kasabanın deniız kenarında türeyen 10 m2lık büfeler havaların sıcaklıgından dolayı 500 er m2 lik balık restoranları halıine gelmişlerdir.

Kral ölünce yerıne geçen sehzademiz krallıgını ılan etmiş ve  Attalos halkıda kral oldu yaşası yeni kralımız diıye küçük Hüsamettin i  ibagırlarına basmıştır.

Yüce kral en sevdigi ve en güvendigi  elemanını  üst düzey kontenjandan ve Roma kralı Sezar ın destegi ile   memur olarak atamış  ve Hoşaflesi  Kralıce ılan etmiştir.Kraliçe hoşafles tüm beceriksizligineçbilgisizligine ,deneyimsizligine ragmen Attalos ta  dedigim dedik çaldıgım düdük diyerek kenti  yönetmeye başlamıştır.Gel zaman git zaman memlekette çıkan iıspanyol  griıbi hastalıgı nedeni  ile kral hastalanmış ve tedavi  görmeye başlamıştır. Dünyanın her yerinden özel  uçaklar ile hekimler getirilmiş uzun suren saglık sorunlarını yüce tanrının büyük bir nimeti sonucu  yenmiş ve hayata dönmüştür.Bu arada kraliçe hoşafles türlü Bizans entrikaları çevirerek  Attalos şehir meclisini birbirine  katmış büyük krizlerin yaşanmasına sebep olmuşturı.Devleti aliyenin dahiliye bakanı devreye girmiş ve hoşaflesin fırıldak işleri önlenmiştir. Daha sonra iyileşerek şehir hastanesinden taburcu olan Kral evine dahi gitmeden  gorevinin başına dönmüş ve hosaflese yeniden yetkilerini vermiş ve hoşafles yenşdene Attalos u yönetmeye başlamıştır.Bu teyzemiz yine  kendi gibi aynı meslekten olan bır hatunu da prenses ılan ederek şehrın tüm ulaşım araçlarının yani tüm taşımacılık faliyetlerini prenses paspalya ya bırakmıştır.Prenses paspalya ilk iş olarak attalos kemer arasında  beyaz çamları taşıyan gemileri seferden kaldırmış ve gemileri çürümeye terk etmiştir.

Presnses paspalya adındakı bu teyze sehrın ulaşımının deyim yerinde ise rezil bir hale getirmiş Attalos halkı ve ulaşımdaki esnaf çok kötü dönemler yaşamışlarıdır.Kral sanki eski kralın bu ulaşım konusundan koltugunu kaybettıgını bilmezmişs gıbı prenses paspalyanın yaptıklarına adeta seyiciı kalmıstır .

Krala devamlı yanlış  bilgiler vererek yüce kralım halkımız sizden ve ıcraratlerinizden  cok memnundur diyerek hızmetlerimize devam edelim diyerek  Attalos kentine ikinci çöküş  döneiıni yaşatmaya devam etmiştir.

Kral küçük Hüsamettin , kralıce hoşafles,  kralın oglu,  kralın akıl hocası olan ve  Akeniz darülfununda hocalık yapan mühendis mektebi mezunu amca ile birlikte Attalos uta  yönetim rezeletine devam etmişlerdir .Halk yenı kraldan cok menun oldugu için davul zurna çalarak gününü gün etmeye  devam etmistir. Ama kent  tam bır çöküş dönemine girmiştir. Eski kral döneminden kalan ve yeni kralın soytarıları yalakalık yapmaya devam etmişleridir.

Kral ın oglu sehzade ise  kral rahatsız oldugu için kendine durumdan vazife çıkarmış kentın yönetimıni kralıce hoşafles  ile birlikte yapmaya başlamıştır.Vatandas artık  kraldan bİr talebİ odugunda direk şehzadeyi arar olmuş ve taleplerini ona bildirmiştir.

Hatta devleti aliyenin meclis üyesi bile evladım kadar severim dedigi şehzadeyi arayarak kraldan taleplerini bildirmesini söylemiştir.Kentin  meclis toplantılarına dahi katılmayan kral haftada birı gün işyerine giderek fotpgraf cektırmekte ve  saglıgım yerinde görevimin başındayım algısı yaratmaya devam etmıstır.

Mılattan once 140 lı yıllarda Attalosta geçen bu hikaye uzayıp gıtmektedıri.

Kral küçük Hüsamettin in bu masal dünyası  devam etmekte olup ,kralın sonunun ne olacagı konusunda kimse bir fikir yüürtememektedir.Ama kral çıplaktır Attalos halkı bunları görmekte ve birgün hesabını soracagı günü beklemektedir.

Kral oldu yasasın yeni kral.Buda ölürse yaşasın yeni gelecek kral diyerek lafımızı bitirelim.

Sevgi ve saygılarımla.

Allah selamet versin.

Bir gün ayrıldık ve sevilmekten eskimiş bir renk gibi hissettim kendimi.

Cemal Süreya.