Erdoğan Kırmızıoğlu


İleride Fırtına Çıktığında Rahatça Uyuyabilecek miyiz?


Bugün köşe yazımda ders çıkarabileceğimiz bir hikâye den bahsetmek istiyorum.

Bu hikaye ile ? Yaşadığımız hayatta her an karşılaşılacak olaylarda verilecek kararlarda, zihinde olumlu mantıklı düşünebilme, ileride yaşanabileceklerin önlemini şimdiden alabilmeyi  ?  ön plana çıkartmak istiyorum.

 

Hikâyeye gelince;

 

?Yıllar önce bir çiftçi, fırtınası bol olan bir tepede bir çiftlik satın alır. Yerleştikten sonra ilk işi bir yardımcı aramak olur. Ama ne yakındaki köylerden ne de uzaktakilerden kimse onun çiftliğinde çalışmak istemez.

Müracaatçıların hepsi ?Çiftliğin yerini görünce çalışmaktan vazgeçer, burası fırtınalıdır, siz de vazgeçseniz iyi olur? derler.

Nihayet çelimsiz, orta yaşı geçkince bir adam işi kabul eder. Adamın haline bakıp;

 ?Çiftlik işlerinden anlar mısın? ? diye sormadan edemez çiftlik sahibi.

 ?Sayılır? der adam, ? Fırtına çıktığında uyuyabilirim?.

Çiftlik sahibi adamın cevap olarak verdiği bu ilgisiz sözü biraz düşünür, sonra boş verip çaresiz adamı işe alır.

Haftalar geçtikçe adamın çiftlik işlerini düzenli olarak yürüttüğünü de görünce içi rahatlar.

Ta ki o fırtınaya kadar:

Bir gün, gece yarısı, fırtınanın o müthiş uğultusuyla uyanır. Öyle ki, her yerde uğultu, rüzgâr sesi duyulur, adeta bina çatırdamaktadır. Yatağından fırlar, adamın odasına koşar :

?Kalk, kalk! Fırtına çıktı. Her şeyi uçurmadan yapabileceklerimizi yapalım.? Adam yatağından bile doğrulmadan mırıldanır:

?Boş verin efendim, gidin yatın. İşe girerken ben size fırtına çıktığında uyuyabilirim demiştim ya.? Çiftçi adamın rahatlığına çıldırır. Ertesi sabah olunca  ilk işi onu kovmayı düşünür, ama şimdi fırtınaya vardır ve  bir çare bulmak gerekecektir?

Dışarı çıkar, saman balyalarına doğru koşar: Aaa! Ne görsün! Saman balyaları birleştirilmiş, üzeri muşamba ile örtülmüş, sıkıca bağlanmıştır. Ahıra koşar. İneklerin tamamı bahçeden ahıra sokulmuş, ahırın kapısı desteklenmiştir. Tekrar evine yönelir; evin kepenklerinin tamamı kapatılmıştır. Çiftçi rahatlamış bir halde odasına döner,  güvenle yatağına yatar. Bir yandan da fırtına uğuldamaya devam ediyordur. Gülümser ve gözlerini kapatırken mırıldanır:

 ?Fırtına çıktığında da uyuyabilirim?

 

Güncel hayatımızda yaşar iken her an karşımıza çıkacak sıkıntılarda,  vereceğimiz karar aşamasında çok iyi düşünmeliyiz. Önce toplumda yaşayan birey olarak ? Attığım adımda, vereceğim kararda İleri de oluşabilecek fırtına ve benzeri olumsuzluklar da, yani  bir ?Beklenmedik Bir Anda Fırtına Çıktığında, Olumsuzluklar Olduğunda  Rahatça Uyuyabilecek miyim? ? diyerek düşünmeli şimdiden çıkacak fırtınalar için önlem alarak, zihnen (bilgi, plan, karar ), manen (dua, niyaz), maddeten (tedbir, önlem ) hazır isek, ileride tüm olumsuz hallerde fırtına çıktığında bile verdiğimiz karardan attığımız emin adımdan sonra rahatça uyuyabiliriz.

Toplum olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Pazar günü ülkemizde referandum var. Bu referandum sonucu toplumda yaşayan bireyler olarak hepimizi etkileyecek. Bu Türkiye gemisinde, gemiyi yöneten kaptan, gemi çalışanları, yolcular hepimiz bulunmaktayız. Denizde eğer bir dalga çıkacak olursa yeterli donanım önlem alınmadığı zaman,  dalgalardan yaşanacak olumsuzluklardan bu gemide bulunan bizler hep birlikte zarar göreceğiz.

Demokratik toplumlarda, özgür bireyler, özgür bilinçli iradeleriyle, özgürce oyunu /tercihini sandığa yansıtarak, güzeli, doğruyu bulmaya yönelirler.

Referandumda birey olarak, iyi güzel, doğru, mantıklı etki altında kalmadan akıl süzgecinden geçirerek doğrularınız üzerinde bir karar vermeniz? Sandıktan çıkacak her türlü karara saygılı olmanız dileğiyle,

Sevgiyle  kalın!