yaşar tabur


Likya yolu


Öğrenci değişim programı kapsamında Boğaziçi Üniversitesi`ne gelen,biri İngiliz ikisi Hollandalı üç üniversite öğrencisi,çıkmış oldukları macera yolculuğunda kaybolunca,farkında olmadan çok önemli bir tarihi değerimizin gündeme gelmesini sağlamış oldular.

Fethiye`den başlayıp Antalya`ya kadar uzanan antik Likya Yürüyüş Yolu boyunca antik Likya kentinin kalıntıları,yerleşim birimleri ve konaklama tesisleri mevcut.

Yaklaşık 509 kilometre olan ve Teke Yarımadası`nda patikalardan oluşan antik yol rotası üzerinde bulunan Gelidonya Feneri manzarası,2007 yılında Türkiye`nin en güzel manzarası seçildi.1992 yılında başlanan çalışmalar 1999 yılında tamamlanmış ve yolun büyük bir bölümü yön levhaları ile donatılmıştı.

Dünyanın en iyi on uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilen Likya Antik Yürüyüş Yolu`nu,turizmin çeşitlendirilmesi için önemli bir seçenek olarak kullanmalıyız.

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr.Nevzat Çevik,üç gencin üç gün mahsur kaldığı Likya Yolu`nun elektronik kılavuz sistemi ve günlük yürüyüş sınırlarında yapılacak ara istasyonlarla donatılması gerektiğini belirterek,``uygar,modern bir gezi haline gelsin`` açıklaması yapmış.Konunun uzmanından gelmiş bu açıklamayı,önemli eksiklerin tespit edilmiş olması ve daha çok turisti bu güzergaha çekebilmeyi sağlamak açısından önemli buluyorum.

Öğrencilerin kaybolması ile dünya gündeminde yer bulan Likya Antik Yolu,güvenlik sorununun ortaya çıkmış olması yanında bu olay sonucu farkındalık oluşmasına da katkı sağlamıştır.Bundan sonra yetkililerin atacağı adımların,turizmimizin sıkıntısı olan çeşitlilik sorununu ve on iki aya yayılması konusunda önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyim.