yaşar tabur


Fransa ayara gelmedi


Paris`te on yedi kişinin ölümüyle sonuçlanan terörist faaliyetin, Fransa`nın son yıllarda değişen uluslararası politikasına,önemli bir balans ayarı verme gayreti olduğunu bir çok etkili kaynaktan duyduk.

Filistin Devleti`nin Fransız Parlamento`su tarafından tanınmasını ve Türkiye`nin Suriye politikasına açıktan destek verilmiş olmasını,Fransa`nın eksen kaymasına bariz örnekler olarak verebiliriz.

Sarkozy tarafından yürütülen politikanın tam da zıddı, Hollande döneminde uygulamaya kararlı bir şekilde devam edilmekteydi.

Siyonizmin baş destekçilerinden olan Sarkozy, İslamafobinin dünyada yayılabilmesi için,kendi döneminde her türlü imkanı kullanmaktan geri kalmamıştı.Bu konuda oldukça başarılı olduğunu da, yaşanmakta olan olaylardan anlamak mümkün.

Fransa Cumhurbaşkanı,saldırıdan sonra yapmış olduğu açıklamalarda,sürdürmekte olduğu politikalardan taviz vermeyeceğinin ve ayara gelmeyeceğinin sinyallerini verdi.Bu saldırının İslamla bağdaştırılamayacağını ve Müslümanlara mal edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Suriye politikası konusunda da,Esed`in bu güne kadar halledilmiş olması gerektiğini belirterek,eğer Esed iktidardan uzaklaştırılmış olsaydı,bu terörist faaliyetler olmayacaktı dedi.                                                                               Bu kararlı açıklamalar,Hollande`ın siyonizmin hizmetine girmeyeceğinin ve yapılmaya çalışılan balans ayarına gelmeyeceğinin açıkça işaretleri olsa gerek.

Umarız,Fransa bütün bu baskılarla baş eğmeden,kendisine de destekler tesis etmek sureti ile,İslamafobinin başta Fransa ve diğer ülkelerde yaygınlaşmasına fırsat vermeyebilir.

İslamafobinin de antisemitizm gibi değerlendirilerek yasaklanmasını ve ikisinin de aynı olduğunu belirtmiş olması,bu konudaki kararlı tutumunun ifadesi olsa gerek.19.01.2015