yaşar tabur


Tehlikeli ayrışma


Türk milleti olarak henüz lider toplumu olma özelliğimizi sürdürmeye devam ediyoruz.Güçlü liderlerin ortaya çıktığı dönemlerde,tek başına iktidar olan partiler tarafından yönetildik.

Geçmişte rahmetli Turgut Özal liderliğinde yaşadığımız süreci,günümüzün lideri olan Recep Tayyip Erdoğan ile sürdürüyoruz.Liderlerin göreve gelmeleri ile birlikte,ilerleyen süreçte fanatik taraftarları ve fanatik karşıtları oluşur.

Fanatik kesim,her durumda tek taraflı fikri beslenme sayesinde pozisyonunu sürdürmeye devam eder.Liderin görevde kaldığı süre uzadıkça,fanatik karşıtlık daha belirgin hale gelir.

Terörün her gün canımızı yakmaya devam ettiği bu günlerde,fanatik karşıtların teröre ve teröriste hoş görüyle bakabildiğini ve zaman zaman destek verdiklerini görüyoruz.İktidar karşıtlığı düşüncesi ile 7 Haziran genel seçiminde HDP`ye verilen destek,bu günlerde ülkenin geleceğine kasteden teröre verilmeye devam ediliyor.

Bu kesim,düşmanlık besledikleri Recep Tayyip Erdoğan`ı seçim yoluyla iktidardan uzaklaştırmayı başaramayınca,PKK `nın kanlı planları ile al aşağı edebilmeyi umuyorlar.Öyle ki,eğer iktidar düşecekse iç savaş çıksın diyenlere şahit oluyoruz.

Bu beklenti ile farkında bile olmadan her fırsatta terörü haklı çıkarma gayretlerini ortaya koyuyorlar.Terör olaylarının tekrar başlamasını devlete mal edenler bile azımsanmayacak ölçüde maalesef.Birlik beraberliğe ihtiyacımızın her zamandan fazla olduğu bu dönemde,sırf fanatik karşıtlık üzerine atılacak olan adımların,millete zararının olması kaçınılmaz.

Uzun süreden beridir ülkeyi tek başına yöneten iktidarın bu karşıtlıkta hiç mi payı yok diye düşünecek olursak,tabii ki var.Bu tespitle,yöneticilerin de bütün kesimleri kucaklama gayreti içerisinde olmaları,sorunu olabildiğince ortadan kaldırmaya katkı sağlayacaktır.

Aksi taktirde önümüzdeki en büyük tehlikenin,toplumsal ayrışma olduğunu söyleyebiliriz.Bu ayrışma bahsedildiği gibi Türk-Kürt ayrışması olmayıp, fanatiklikten kaynaklanan tehlikeli ayrışma olacaktır. info@yasartabur.com