yaşar tabur


Kumsaldaki Aylan bebek


Ailesiyle birlikte Esed`in zulmünden umuda doğru kaçmaya çalışırken,denizin suyunda boğularak sahile vuran Aylan bebek, mülteci vahşetinin simgesi haline geldi.Halbuki,geride bıraktığı coğrafyada ve ailesinin de başaramadığı umut yolculuğunda her gün onlarca insan,telef olmaya devam ediyordu.

Dünya insanlığı için bu bölgeden günlük gelen toplu ölüm haberleri,sürpriz olmaktan oldukça uzaktı.Hatta insanoğlu toplu ölüm haberini,sıkıldığı için ekran karşısında zaplayarak geçer olmuştu.

Neredeyse iç savaş yüzünden insan kalmadı,ya öldü ya da mülteci durumuna düştü Suriyeliler.Ama dünya liderleri kan gölüne dönen bu coğrafyada satranç oynamaya devam ettiler.

Bazıları Esed giderse Suriye`de iç savaş son bulur derken,bir kısım ülke yöneticileri de,tekrar istikrarın sağlanması ve silahların susması için,Esed rejiminin desteklenmesi gerektiğini savunmaya devam ettiler.

Ülke çıkarları mevzu bahis olunca,her şey mübahtı anlayacağınız.Orta doğu coğrafyasında,insanın hiç bir kıymeti harbiyesi eskiden beri yoktu zaten.Ne de olsa silahı ateşleyen de,merminin vardığı yerde can veren de, Allahüekber diyordu.

Yani öldüren de,ölen de müslümandı.Ama Aylan bebeğin sahile dalgalarla vurmuş bedeninin fotoğrafı,dünya üzerindeki merhamet kırıntılarını barındıran yüreklere dokundu.

Bir çok kalbi nasır bağlamış ülke liderinin dahi göz pınarlarını hareketlendirdi ve boğazlarını düğümledi.Sanki denizin dalgasında bir o yana bir bu yana sallanan Aylan bebeğin cansız bedeni değil,ölmekte olan insanlığın son hareketleri idi.Şimdilerde Suriye halkını pençesine almış olan bu canavar,aslında bütün dünyan insanlığının başına her an gelebilecek bir bela.

İnsanoğlunun açgözlülüğü ve kazanma hırsı,daima savaşları ve zulümleri tetikleyebilecek boyutlarda.Ülkeler arasındaki gelir ve yaşam farklarının  giderek açılması ve dünya da fakirliğin artması,terörü ve savaşları artıracak etkiye sahip.

Aylan bebekte simgelenen bu zulmü durdurmak,yine insanoğlunun elinde.Yeter ki dünyayı yöneten liderler birazcık merhametli olsun ve uzlaşmaya meyletsin.

Toplumlar bu merhameti mutlaka insanlığı kurtarmak adına destekleyecektir.Aylan bebeğin talihsiz ölümü ile  başlayan bu duyarlılık, umarız Suriye iç savaşını sonlandırmaya ve mülteci sorununu çözmeye çok önemli bir başlangıç olur.