yaşar tabur


7 Haziran`dan 1 Kasım`a dersler


Normal zamanında bir genel seçim yapıldı,fakat sonuçtan ülkeyi yönetecek bir iktidar çıkmadı.Doğal olarak,yaklaşık beş ay içerisinde ikinci bir seçimi hep birlikte yaşayacağız.M

ecliste yer almış olan dört partinin yöneticileri de 7 haziran seçimlerinden ders çıkardık diyerek,yeni seçimde iktidara geleceklerini iddia ediyorlar.Gerçekte ise,bu dört partinin içerisinde tek başına iktidara gelme gücüne sahip olan tek partinin,Ak Parti olduğunu biliyoruz.

Geçen seçimde tek başına iktidar olmak için 276 milletvekili sayısına neden ulaşılamadığı konusunda,yöneticilerin öz eleştirilerini ve yazılıp çizilenleri bolca gördük.Oldukça isabetli hata tespitleri yapıldı ve bu tecrübelerden hareketle yeni seçimde bu hatalara bir daha düşülmeyeceği, tekrar tekrar belirtildi.Eylül ayı başından itibaren başlayacak seçim döneminde,hatalardan ders alınıp alınmadığını göreceğiz.

Öncelikle aday belirlemede çok uzun sürede hatalar yaparak başarısızlığa katkı koyan yöneticiler,daha kısa sürede milletvekili aday adaylarını inceleyip araştırıp doğru kararları verebilecekler mi,yoksa listeler şimdiden hazır da,imam yine bildiğini okumaya devam mı edecek göreceğiz.İlgili genel başkan yardımcısı,gecenin geç bir saatinde kendi sosyal medya hesabından başvuru tarifesini yayınlamış.

Sanıyorum,aday adaylığı düşünenlere  yardımcı olmak ve paralarını zaman darlığı nedeniyle geceden hazır etsinler diye yapmış.Bu durum,ders alındığı noktasındaki iyimser beklentileri hayal kırıklığına uğratacak,küçük ama önemli bir başlangıç.Umulur ki,benzer hamlelerle bu ticari çıkış desteklenmez ve samimi yaklaşımlar toparlanıp devşirilip tek başına iktidar olabilecek sayıya ulaşılır.

Partinin sırtından bir yerlere gelme gayretinde olanlarla,halkın desteklediği ve parti oylarını artıracak adayları birbirine karıştırmamak gerekir.Aksi taktirde aday belirlemek için zahmete gerek bile yok.Zira partinin sırtına binenlerin yukarıda dayıları zaten var.

Antalya özeline gelecek olursak,Türkiye`nin her yerinden göç alan kentimizde mutlaka vatandaşlarımızın kendinden saydığı ve kolayca ulaşabildiği adayları,seçilecek sıralara koymak gerekir.Köylünün,çobanın ve kentlinin de sofrasına rahatlıkla oturabilecek kişilere ihtiyaç var.Bu belirlemelerde göç yoğunluğu olan bölgelerin temsilcilerini de dikkate almak gerekir.

Mesela doğu ve güneydoğulu vatandaşlarımızın destekleyebileceği bir aday,listede mutlaka olmalı.Bu kişinin, yerelde tanınan sevilen birisi olması yeterli olacaktır.Dışarıdan tanınmış bir doğulu siyasetçiyi getirmenin,bu anlamda çok bir faydası olmayacaktır.Bu kente yaşayan insanlar vekil olduktan sonra da kolayca ulaşabileceği ve samimiyet kaygısı yaşamayacağı adaylar görmek istiyor.

Bütün bunları ve daha fazlasını yöneticiler de biliyorlar, ama uygulamada  ne yapacaklarını hep birlikte yaşayıp göreceğiz.