yaşar tabur


Koalisyonun kilidi


Henüz cumhurbaşkanı tarafından görevlendirme yapılmamış olmasına rağmen,koalisyon ihtimalleri için konuşulmayan kalmadı.Bütün bunların yanında,bilgi kirliliği de aldı yürüdü.Hatırı sayılır basın ve yayın organları da,buna dahil olmuş durumda.
 
Konuşan ve düşüncesini ifade etmekten çekinmeyen bir toplum haline gelmemiz açısından,herkesin fikrini beyan ediyor olması,demokrasimiz bakımından sevindirici bir gelişme.  
 
Koalisyon kurulması noktasında,MHP`nin kilit parti konumuna gelmiş olduğu açıkça görülüyor.Nedense,HDP`yi parlatıp barajı geçmesini sağlayan kesimlerde,HDP`nin koalisyonda olmasını savunacaklarına,tam tersine hiç katkı koymadıkları MHP`nin koalisyon ortağı olması gerektiğini şiddetle savunmaya devam ediyorlar.
 
Siyasi tarihimizde kurulmuş koalisyonlar içerisinde bir tane bile başarılı örnek gösterilemiyor olması, tarafların isteksiz oluşlarının en önemli sebebi.Koalisyon ortaklığından bugüne kadar 2002 genel seçiminde barajı bile geçemeyerek en büyük bedeli ödemiş olan Milliyetçi Hareket Partisi, şimdi de kilit parti olarak bir kez daha benzer tehlike ile karşı karşıya.  
 
Tabii ki,ortaya çıkmış olan bu seçim tablosuna göre koalisyon kurulacaksa,en makul olanı Akparti+MHP ortaklığında kurulacak olanı olsa gerek.Bunun dahi,çok kolay ve uzun ömürlü olamayacağını belirtmem iddialı bir söylem olmayacaktır umarım.Tarafların her birisi yeni bir seçime yol açan olmamak kaygısı ile,sürekli kırmızı çizgilerini açıklayarak aslında yeni bir seçimi kaçınılmaz kılmaya devam ediyorlar.
 
Fakat, kamuoyunda giderek oluşan algıya bakılırsa,kilit parti konumuna gelmiş olan MHP`nin üzerinde kalacak gibi bu durum.Koalisyona daha ılımlı yaklaşan Akparti`nin yerine,MHP`yi suçlayabilir seçmen,gerçekleşmeyecek bir koalisyon çabalarında.Bu durumda,yeni bir seçime sebep olan taraf olma konusu da MHP`nin üzerinde kalabilir.                                                                                      
 
Yakın tarihte ağır bir bedel ödenerek atlatılmış olan koalisyon ortaklığı, hafızalarda henüz yerini korumaya devam ederken,MHP yöneticilerinin işi oldukça zor.İşin ucunda,hükümet ortağı olup başarısızlık durumunda geçmişte olduğu gibi bedel ödemekte var.