İbrahim Özbek


YANDI OKUL AİLE BİRLİKLERİ???!


Hem yardım, hem amme hizmeti yap hemde devletten ceza ye...:!

Her okulun bir okul aile birliği var, normalde devletin yapması gereken okulların temizlik, ahçı, güvenlik gibi işlerin veliler tarafından okul aile birlikleri kanalıyla yapılıyor.

Devlet, anayasal görevini bu birlikler kanalıyla velilere yıkıyor.
Yıkıyor yıkmasına da daha sonra bu görevler ve yükümlülükler sanki öğrenci velilerine aitmiş gibi adeta caka satıyor ve efeleniyor, yani ?? hem kel hem hodul ?? derler ya?. Aynen öyle.

Okul aile birliklerinin gelirini tamamen öğrenci velileri karşılıyor, ve çalıştırdığı işçilerin SSK primlerinide birlikler kendisi ödüyor.

Normalde her işveren gibi SSK prim teşvikinden yararlanma hakları vardı ve yararlanmakta idiler.
Ancak   SGK tarafından 22.01.2015 tarihinde yayınlanan (63665751/20702/421694 sayılı) Genel Yazı?da eğitim kampüslerinde yer alan okullar dâhil Milli Eğitim Bakanlığı?na bağlı okul ve eğitim kurumlarında kurulan okul aile birliklerinin SGK tarafından kamu işyeri sayılarak beş puan teşvikinden yararlandırılmayacağını,

İşin özeti, Tamamen velilerin imece usulü ve aralarında topladıkları bağış ve paralarla okulun temizlikçi-hademe ihtiyaçlarını karşıladıklarını ve esasen de bunun kamu kurumu niteliğinde bir yapı olmadığı halde SGK nın bu birlikleri Kamu kurumu gibi görerek 5 puan teşvikten yararlanamayacağını hatta daha önceki dönemlerde yararlanılan primlerin cezalı olarak geri isteneceğini belirtmesi 75 binden fazla okulun canını yakacak gibi görünüyor.
SGK ceza yağmurlarına yakında başlayacak,

Gerçi cezaları yine Okul aile birlikleri yani VATANDAŞ ödeyecek
Hem devlete yardımcı ol hemde ceza öde,
Hem okulları ayakta tut, hemde indirimli ssk priminden faydalanma

Sizi bilmem ama beni kimse bu birliklere üye falan yapamaz.
Saygılarımla,
 


İbrahim Özbek
S.M.Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi