Hüseyin Cahit Arıtürk


Kaleiçi ağlamasın

​​​​​​​07 02 1958 de başlayan yolculugum 1972 /73 /74 yıllarında kaleiçinde kumluktaki kayıkhanede yelken ile devam etmişti.


Kışın ATATÜRK salonunda teorik denizcilik ve yelkencilik egitimlerimiz ,yazın ise iskelede Kayıkhane sorumlumuz Mehmet amcamızın kontrolünde ve tabiî ki  Recep Kaptanımızın verdigi hava raporu ve talimatlarını aldıktan sonra ilk zamanlarda tek başımıza optimistler daha sonrada iki kişilik piratlar ile sabahın erken saatlerinden akşama kadar konyaaltı sahilinde denizin büyülü maviliginde gecerdi.Bölge müdürümüz Süleyman hocamız da arada kendi teknesi ile denize açılır bizlere merhaba derdi.Başta  saygıdeger  hocamız Süleyman EROL ,kayıkhane sorumlumuz Alanyalı Mehmet amcaya, Büyük kaptan Recep amcaya  iskele eşrafından ebediyete göç eden bütün büyüklerimizi rahmetle anıyorum,ruhları şad olsun.

Ankara üniversitesi Siyasal Bilgilerdeki 3 yıllık ögretimime ara vererek 1979 da İatanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesine  girişim ve 1983 de mezun olduktan sonra iskelede 1983 de marina cafe bar işletmeciligini Ozan ailesi  ve Can Akcan abim ile birlikte açmıştık.Bu arada ben denizde gemilerde çalışmaya devam etmiş,askerlik ve deniz deki  çalışmalarımdan sonra tekrar memleketim Antalya ya dönerek yatçılık cafe bar işletmeciligi,gemi acentalıgı,yat yapımcılıgı seyahat acentacılgı vs gibi işlerden sonra 2004 de Kaleiçi marinada müdür olarak çalışm.aya başladım.2004 /2009 yıllarında çok sevdigim kaleiçinde çalıştım 2009 da seçimleri Akaydın hocanın kazanması ile hocanın aklımın yarısı dedigi  Genel Sekreter yarım akıllı Prof. Dr. Mehmet Aktekin tarafından düz işçi olarak çöplüge sürülünce emekli oldum.2014 te  Menderes başkanın kazanması ile güzelim kaleiçindeki görevime yeniden başladım.Deniz otobüslerimizi devreye soktuk,yılda 40.000 kişi taşır hale geldik.2017 de görevimden ayrılarak ,2019 a kadar  geri hizmette yani kızak durumunda çalıştıktan sonra 2019 seçimlerinden sonra  büyükşehir belediyesinden ayrılarak özel sektör çalışmalarıma devam etmekteyim.

150 yıllık Kaleiçili bir aileye mensubum. Bu nedenle Kaleiçi benim için yaşamımım her zaman bir parçası olmuştur.Yenikapıda oturdum hep ,çalışma hayatımının dışında da en az iki güne bir kaleiçinde dolaşmadan yapamam.Kaleiçi canımız ve kanımızdır bizim.

Son dönemimde tüm çabalarıma ragmen Kaleiçi marinadaki bir takım temel eksiklıkleri bir türlü gideremedim.Yeni seçilen Muhittin başkanımızın ekibi ile de görüşerek önerilerimi  hiçbir beklentim olmadan kendileri ile paylaştım.Bugün yarın denildi hep ,yapacaz edecez gbi klasik laflar ile hep sümen altı yapıldı.Kaleiçi marinanın işletmecisi olan belediye şirketi ulaşım a.ş  tine bilindigi üzere sadece siyaset geregi iş bilmez hayatında bir bakal dükkanı dahi işletmemis bir avukat hanım atandı.

Avukat ablamız zarar ettigi gerekçesi  ile deniz otobüslerini seferden kaldırdı  tekneleri çürümeye terk etti,personelini işten çıkarttı.Antalyanın denize açılan kapısı olan kemer Antalya deniz otobülerinin sadece bir taşımacılık işi olmadıgını bilmedigi ve yetkili bilgili kimselere danışmadıgı için seferleri bitirdi.

Bu sürede Kaleiçi marina işletmeciligini yat limanındaki kooperatife verdiler iki yıldır bu kooperatif işletmektedir.Seçimden sonra  marinaya bir tek çivi çakmadılar.Yollar iskeleler çevre inanılmaz kötü durumdadır.Yatlara elektirk ve su veren boxlar felaket durumdadır.Allah korusun herhangi bir küçücük yangında marinada büyük bir felaket yaşanabilir.

Çalıştıgım dönemde eski bir Kaleiçi cafe işletmecisi oldugum için Turban zamanından kalan bütün yangın devrelerini  yeniden kontrolden geçirtmis ve faal hale getirmistim.2004 te ilk göreve başladıgımda  Kaptanlıktan gelen deneyimlerimden dolayı ilk işim yangın ekipmanlarını tedarik etmek ve ben dahil tüm çalısanlarımıza egitim ve  bilgilendirme çalışmaları yapmak olmuştu.Bu arada belediye personelimiz olan Atom kardeşimiizin bilgi ve deneyimleri bize çok yardımcı olmuştu.Atom 1983 de Kaleiçi projesınde çalışmış oldugu için özellikle elektrik su ve yangın devrelerin  ezbere bilirdi

Şimdi  ise Kaleiçi tamamen  terk edilmis bir durumdadır.Kaleiçi  yatlimanı işletme belgesinin süresi bu yılbaşında sona ermişti ne yaplıdı bilmiyorm.Kaleiçinin sahibi ve sorumlusu Muhittin başkandır.Ulaşım aş nin bilgisiz beceriksiz yöneticisi kooperatife işletmeyi vermekle sorumluluktan kaçamaz.Kaleiçinde davul birinin  elinde tokmak başka  birinin elindedir.

Pandemi  nedeni ile zaten bitmis durumda olan Kaleiçili yatçılar birde bu olumsuz şartlar ve rezil bir marinadan hiç memnun  degillerdir. Muhittin başkana tavsiyem kendisi gezemiyorsa bile belediye meclis üyelerinden bir komisyon oluşturarak kaleiçinin  bu içler acısı haline son  vermelidir.

Şunu asla ve asla unutmamalıdır  sn başkan. Allah korusun kaleiçindeki herhangi biz olumsuz durumda meydana gelecek can ve mal kaybından ne koopretif nede avukatın yönettigi şirket sorumlu olamaz.Bu durumda bütün sorumluluk  başkana ait olacaktır. Demedi demeyin.

Allah selamet versin

Sevgi  ve saygılarımla.

 

"...Zaman sen olmayınca geçmiyor,
Sen olunca da yetmiyor..."

Cemal Süreya