Hüseyin Cahit Arıtürk


KAHRAMAN VALİ

Yıl 1978 yer İstanbul.anarşinin tavan yaptıgı yıllarda asayiş şubenin başında (2.nci şube) emniyet amiri Sadettin Tantan.


İstanbul da Beyoglu,Sıraselviler,Harbiye,Aksaray ve Ataköy mafyanın yönetimnide randevuevler,,kumarhaneler cenneti gibi.Bir kahraman emniyet amiri kısa zamanda tüm randevuevlerini kumarhaneleri kapatır,o dönemlerin vergi rekortmeni genelev patroniçesi Manukyan ı yaşı küçük kızları genelevde çalıştırıdıgı için defalarca mahkemelere çıkartan,ve sigortasız çalışan kader mahkumu kadınları genelev patronlarına baskı yaparak sigortalı çalışan hale getiren adam.

Rivayet odur ki elinde otomatik silah ile tek başına mafya babalarının ofislerini basan bir kahraman devlet adamı.Ordu iline emniyet müdürü olarak tayin edildiginde otobüs ile şehre gelen ve otobüsten indiginde arama yapan polise kimligini gizliyerek silahını özellikle yakalatan ve rüşvet vererek silahını geri alan adam.Daha sonrada makamına oturdugunda o polis memurunu odasına çagırarak kendiisni teşkilattıran attıran adam.İç işleri Bakanlıgında sayısız terör operasyonları yöneten bu ülkenin yetiştirdigi güzel evlatlardan biri.Sn Bakan Sadettin TANTAN beyefendiyi saygı ve hürmetle anıyorum.Yüce rabbim saglıklı uzun ömürler versin inşaallah.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde 3 yıl mülkiyenin anfilerinin tozunu yutmuş olan biri olarak halen devre arkadaşlarımdan vali,vali yardımcısı,ögretim görevlisi birçokları var.Kötü örneklerimiz yok mu?,hemde nekadar fazla.Vatandaşına defol git diyen mi ararsın,çevresindekilere hakaretler savuranları mı ararsın neler neler maydonozlu köfteler.

Hele biri vardı ki ismi lazım degil,Antalya valisi idi.Beyzadem dogum gününde şehrin en lux otelinin sözde kendisini hatırladıgını söyliyerek makam odasında dev bir pasta ve otelinde adını vererek aşçıbaşı ile sözüm ona sürpriz dogum günü partisi yapmış ve gazetecilere poz vermişti.Bir mülkiyeli olarak ogün inanılmaz üzülmüştüm.Devletin valisi hiç mi hayatında pasta yemedin be birader aşçıbaşına pasta yaptırtıyosun makamına yani devletin milletin makamında show yapıyosun .ayıptır yazıktır günahtır.Birde bir valimiz vardı yakın geçmişte.Şehrin Büyükşehir Belediye başkanının yanından ayrılmaz o açılış bu dogum günü o nikah bu nişan gezer dururdu.Sn valim bu ülkede 3 kişi Türk Bayragı taşır.Birincisi cumhurbaşkanı,ikincisi vali,üçüncüsüde gemi kaptanları .

Bu kadar ulvi bir görev yapan devletin valisi Şukufe hanım ile Ahmet beyin çocuklarının nişanında ne işin var.Gazoz restoranın açılışında ne işin var.Sen ancak devlet protololünde olan okuldur,yurttur,hastanedir vs gibi devletin yapmış oldugu yerlerin açılışında olursun.Sen belediye başkanlıgı hayallerin için devletin otoritesini bu şekıilde kullanamazsın.

Bu valimizin belediye başkanlıgı adaylıgı hayalleri de suya düştü şimdilerde bir şehrimizde görevini sürdürmektedir.

Gelelim son kahraman valimize adı Salih AYHAN Sivas valimiz.Kontroller sırasında sokaga çıkma yasagını ihlal eden satıcın tezgahındaki limonları cebinden ödeyerek satın alan ve şahsı evine gönderen bir kahraman adam.Koroyucu kollayıcı örnek devlet adamı.Kendisini rahmetle şükranla andıgımız Yazıcıoglu valimizin bir güzel örnegi.Kendisini canı gönülden tebrik ediyor görevlerinde başarılar diliyorum.İşte devlet adamı,işte vali.Helal olsun sana sn valim ömrüne bereket.

Makamında dogum günü partisi düzenleyenlerden.devlet adamlıgı örnegi veren bu saygın beyefendiye.

Allah selamet versin.

Ne zaman mı demokratik bir ülke oluruz?

El cevap,vatandaş kamuya dilekçe yazarken sonunda gereginin yapılmasını arz ederim yerine,geregininin yapılmasını rica ederim dedigi gün demokrasiden bahsedebilir.Vatandaş devletine rica eder,devlette vatandaşına hizmet eder.

Ne zaman mı çagdaş bir ülke oluruz?

El cevap ; köylerde vatandaşlar tenis,basketbol ve veya voleybol sahalarında oyun oynar ise o zaman çagdaşlaşmak yolunda epey adım atmış oluruz.

Hangi şarkıyı duysam, bizim için söylemiş sanki. Tek yanlı AŞK kişiyi nasıl aptallaştırıyor. Nasıl unutmuşum senin bir başkasını sevdiğini.

Cemal Süreya