okan dilek


İşte Türkiye işte aşılama

Bir gün öncesinde akşam saatlerinde başvuru yapıldı sabah hemen ekip aşı için intikal etti. Aşı yapıldı VE ekipler 15-20 dakika aşı yapılan yaşlımızın kapısında bekledi.


 

Annesinin yaşı 85 olan bir komşum benden de destek isteyerek E-Devlet üzerinden Kovid-19 aşısı başvurusunu gerçekleştirdik. Başvuru yaptığımız günün hemen sabahında Antalya Sağlık İl Müdürlüğü aşı ekibi ambulans ile geldi. Şaşırmamak elde değil. Bir gün öncesinde akşam saatlerinde başvuru yapıldı sabah hemen ekip aşı için intikal etti. Aşı yapıldı ancak ekipler 15-20 dakika aşı yapılan yaşlımızın kapısında bekledi. Olası bir rahatsızlık konusunda gelişme olursa hemen müdahale edilecek ve hastaneye kaldırılacak. Ancak yaşlı teyzemiz aşıyı olduktan sonra hiçbir sorun yaşanmadı ve ekipler bu süreci değerlendirerek evden ayrıldı.

Sağlık ta Dünya da yere göğe sığdırılamayan Avrupa, özellikle Acı Vatan Almanya son yıllarında sağlıkta örnek ülkeler arasında adını altın harfle yazdıran Türkiye’mizin “Aşılama “ çalışmasında ki programlı ve sistemli çalışmasına bön bön baktığını düşünüyoruz. Konuşacak ve yorumlayacak bir şeyi kalmayanlar aşılanma ve aşıların üzerinden söylemler üretmesi, hatta hatta aşıların yarar ve zararları mevzularında insanlarımızın kafasını karıştıranlar avuçlarını yaladılar.

Ülkemiz de herkes aşılanacak. Herkes bu haktan ücretsiz ve bir ödeme yapmadan faydalanacak. Sıraya konulan gruplar bir bir aşılanacak. Sağlık Bakanlığının insanların kapılarda yığılma yaşanmadan, insanlarımızın panik havası yaşamasına fırsat vermeden sürdürdüğü bu çalışmaya ne kadar övgü dolu sözler etsek azdır. Bu çok büyük devasa bir organizasyondur. Bunun hayata geçirilmesi öyle akşama kararı alıp sabahı hemen yola çıkılacak bir çalışma değildir. Ancak Devletimiz bu dev organizasyonu sanki mahallede bir etkinliğin organizasyonuymuş gibi başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Bunu bizzat yaşamış olmamdan dolayı anlatmayı bir görev bildim.

30 Ağustos depremin bir sloganı haline gelmiş olan o yıkıntılar arasında konuşan bir vatandaşımızın seslenişiydi. Neydi o ?

-Nerde bu devlet, nerede millet”…

Devlette burada, Millet de burada. Ne güzel ne güzel…