okan dilek


Biz ne el ense, göze parmak atmalar gördük !

Hadi Ordan, Hadi ! Hatsiz, tacizci, kişiliksiz, iki yüzlü Hızlı Koşan Atlar. Önce, kendi yayın kuruluşlarınızda kadın çalışanlara neler yaptığınıza bir bakın. Sanmayın ki bu yaptıklarınız bilinmiyor.


Yaygın Medya kimi zaman ve hatta çoğu kez performansımız ve birikimimizin, tecrübemizin sağ duyusuna göz kırpmış, bünyesinde bizi görmek istemiş olan yaygın medyanın davetlerine çoğu kez elimizin tersi ile itmişizdir.  Yaşadığımız bölgeye, havasını soluduğumuz topraklara borcumuzun daha derin ve içinde olarak bu borcu ödemeyi yeğlemiş gazetecilik anlayışını feyz almış bir kaç kişiden biriyim. 27 yıl ! Dile kolay. Neler gördük neler yaşadık. Bizim bu idealistliğimize kimileri Donkişot gözlüğü ile baktı, kimileri sektörün delisi diye seslendi. Evet deliydik. Bulunduğumuz coğrafyanın adaleti için ve çağdaş bir kent olması yolunda olmadık delilikler yaptık. Karşımıza hiç kimsenin cesaret edemeyeceği dayıları, amcaları, baronları, kara niyetlileri aldık. Yılmadık devam ettik. Hiç bir zaman Hızlı Koşan At olmadık !
Ne demiş atalarımız ?
-Hızlı Koşan Atın B....u seyrek düşer" 
Çok şükür ne arkamızda, ne sağımızda, ne solumuzda ve önümüzde üzerimize  bu pislikleri sıçratmadık. Ne iane ile işimiz oldu, ne iaşe ile. Bakıyorum da son günlerde Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin Başarılı ve Yerel Basın'ın ayakta kalabilmesi için daha kazançlı yayın günleri olması yönünde büyük çaba gösteren Başkan Mevlüt Yeni'yi tarumar etme seferberliğine girişilmiş. Bu seferberliğe karışan kimi yazar çizer ve gazeteciyim diye bir dönem 'Hızlı Koşan At'lar misali günlerini geçirmiş olanlarda bir iki kelam etmeye çalışmış. 
Bu köşeleri yazanların bir çoğu aslında kendi yayın kuruluşların da Şıllık davranışların, acizliğin ve hatta hatta tacizliğin danişkasını yapan ve çalıştıkları kurumlarda namusu ve şerefi ile işini yapmaya çalışan kadın çalışanlarına yapmadıklarını bırakmayanlar. Hani Bir söz var
-Açtırma ağzımı söyletme kutuyu' ... Gitmiş bitmiş, yok olmuş, Antalya için hiç bir değeri olmayan bir ısmarlama danışman için bir bardak "Su" da fırtına kopartılması ancak ve ancak menfaat beklentisi içinde olanların davranışlarından başka bir şey değildir. Yazılı ve görsel kimi yayın kuruluşlarında yöneticilik yapmış olanlar ve köşelerine bu basit ve ciddiye dahi alınmayacak bir mevzuyu eveleyip gevelemeden önce kendi kurumlarında kadınlara yaptıkları taciz ve mobingleri bir düşünmeleri gerekiyor. Yöneticisi ile yemeğe çıkmak istemeyen kadın muhabir"e neler yaptıkları, yayın kuruluşundan ilişkisini kesenlerce en özel arkadaşlarına anlatılan mevzularında tanığıyız. Hadi Ordan, Hadi ! Hatsiz, tacizci, kişiliksiz, iki yüzlü Hızlı Koşan Atlar. Önce, kendi yayın kuruluşlarınızda kadın çalışanlara neler yaptığınıza bir bakın. Sanmayın ki bu yaptıklarınız bilinmiyor. Bayramlık ağzımızı erken açtırmayın. Herkes haddini bilsin, herkes konuştuğunu ve ne yazdığına dikkat etsin. Antalya karışır Antalya ! Kaçacak yeriniz olmaz. Bu konuyla ilgili kaçıp giden basın danışmanı için kim ne yazıyorsa aklını başına alsın. Ortalık fena karışır ona göre.