Vedat Gürhan


Bence kasıt var!

Geçtiğimiz hafta Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin zabıta ekipleri Beach Parkı basmış, resmen gövde gösterisi yapmışlardı.


Dikkat edilirse özellikle, “Basmış” ve “Gövde gösterisi”  vurgulaması yapıyorum.

Zira, sen bir basın açıklamasında bulunacak, esnafa uyarı niteliğinde duyuru yapacaksan oraya 30-40 zabıta memuru ile gidilmez.

Bir iş yerine onlarca resmi kıyafetli zabıta ile girilip, denetim yapılmaz.

Yaparsan da millet o uygulamada art niyet arar.

Ülke pandemi illeti ile uğraşıyor.

Yasaklardan daha yeni yeni çıkılıp, esnaf tam, “Oh be” diyecekken bu defa karşılarına Büyükşehir dayatması çıkıyor ve altından kim ne çıkartıyorsa milyon kez haklı.

Beach Park esnaflarının tamamı yapsalar yapsalar Eylül sonuna kadar iş yaparlar, Ekim boş kalır. Ama sen Belediye olarak kiranı alır hatta bir gün gecikse tahliye davası bile açarsın.

Bence Başkan Muhittin Böcek kaybettiği mahkemeye inat zabıtalarının tamamını oraya salmakla rahatlamaya çalışmıştır.

Ve oradaki her esnafa 3’er gün işgal ettiğin, yani fazla masa koyduğun yerleri kaldır..

Kaldırmazlarsa ne olur?

Dozer, kepçe ve damperli kamyon gibi iş makinalarıyla kapına dayanılır.

Hem de Temmuz’un ortası gibi daha sezon yeni yeni başlayıp, esnafın cebi yeni yeni kuruşları görmeye başladığı şu günlerde.

Yapamazlar..

Geçen yıl iş makinalarını aynı kapıya dayadınız da ne oldu?

Bir tane şezlong ya da masa mı kaldırabildiniz yoksa dozeriniz mi çalıştı?

Geldikleri gibi geri gittiler.

Bakın.,

Beach Parkta 33 adet sahil işletmesi var. Sahil diyorum üst taraftaki restoran türü yerleri hesaba dahi katmıyorum. Hoş esas en büyük yayılma yani belediye ağzıyla işgal üst kısımlarda da, sahil işletmelerinde 10’ar  kişi çalıştırılıyor olsa 330 personel demek. Çift vardiya usulü olmak zorunda oldu mu rakam 495 kişi. İşletme sahipleriyle 550 diyelim. Eşlerini, çoluk çocuklarını da kat rakamın içerisine büyür de büyür.

İşte o kadar insan şu pandemi yasaklarından yeni yeni çıkılmakta olduğu günlerde müşteri beklemekte olan esnafa Temmuz sıcaklarının aşırı derecede hissedilmeye başladığı günlerde bir de “Böcek eziyetini” çekecek takatları yok bence.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek inat üzerine inat mı yapıyor.

Bundan da vazgeçmeye niyeti yok mu?

O durumda tek çözüm yolu var..

Cumhurbaşkanı devreye girecek. Yetkisini kullanıp, Antalya sahillerinin, Lara da dahil tamamını Turizm Bakanlığına bağlayacak, işletmeci ile bakanlık muhatap olacak.

Tıpkı Dalyan İz Tuzu plajında yapıldığı gibi

Seçim zamanında, “Benim işçim, benim esnafım” seçim bittikten sonra çevir kazı yanmasın.

Yüzlerce Beach Park çalışanı işsiz kalacakmış Böcek’in umurunda mı?

Muhittin Böcek’in işgalci ismini taktığı onlarca esnafın her biri oraya 600’ar bin TL kira ödüyor.  Bir Belediye Başkanı olarak Esnafı pandemiden nasıl rahatlatabilirim diye düşüneceğine yasaklar bittiği hafta dayatma yoluna gidiliyorsa ben bunda kasıt ararım.