Hüseyin Cahit Arıtürk


ATTALOSUN KRALININ MACERALARI

Attalosun kralı I.Küçük Hüsamettin milattan önce 300 lü yıllarda kral olduğu Attalos ta yönetciliğine devam etmektedir.


İspanyol gribine yakalanmış ve yüce allahın lütfu ile bu çok önemli hastalığı atlatmış olan  kral Küçük Hüsamettin ,o devrin en ünlü hastanesinden taburcu olur olmaz makamına gitmiş ve bin türlü Bizans entrikaları çeviren Kraliçe Hoşaflese yönetimi devretmiştir. Kraliçe de kendisi gibi aynı meslekten olan kıyafetsiz,beceriksiz Prenses paspalya yı şehrin en önemli şirketine müdür atamış ve meclis başkanlığını da paspalya ya devretmiş görünmektedir.

Kral makamına ancak haftada bir gün oda sarayın fotoğrafçılarına poz vermek için uğramakta ve Attalosun yönetimi de iki aynı meslekteki teyzeye  kalmış durumdadır.Hoşafles ve Paspalya nın geçmişteki mesleki durumlarına bakarsak her ikiside tirişkadan  davalara girmişler ve bir çoğunu da kaybetmişlerdir.Kral yetkilerini hoşaflese  devretmiş oda şehrin en önemli işlerinden biri olan taşımacılık şirketinin başına bu teyzemizi getirmiştir.

Şehrin meclisini seçilmiş meclis üyesi olan paspalya,şehrin  diğer işlerini de atanmış olan hoşafles yönetmektedir.Çorumlu Mustafa abiden sonra  Küçük Hüsamettin de güzelim Attalosa ikinci bir çöküş dönemini yaşatmaya devam etmektedir.Attalos halkı ise Çorumlu hiç olmazsa dandikten de olsa birkaç park bahçe ,bira festivali vs gibi işler yapıyordu ,bunlar ise hiçbir şey yapmıyorlar diye yana yakıla şikayet etmektedirler.

Kedi olalı bir fare tutan kral, şehrin  su işlerine bakan şirkette askıda fatura diye bir konu gündeme getirmiş,ve faturasını ödeyemiyen attalos lu vatandaşların su faturalarını bu şekilde gönüllü yardımseverlere ödetmeye başamış  idiler. Ne hikmetse aylardır bu sistemde iflas etmiş,vatandaşların ikazlarına rağmen bilgisayar programı bir türlü tamir edilememiş ve doğal olarakta askıda fatura işi gerçekten askıda kalmıştır.Şehri  yöneten beceriksizler ordusunun bu akılalmaz işerine kral neredeyse gözlerini tamamen kapatmış ,bir iki poz verme dışında makamına dahi gelmemekte israr etmektedir.

Büyük olasılık kralın bu pervasızca ve hiçbir gerekçe göstermeksizin görevine dahi gelmemesi devleti aliyenin gözlerinden kaçmamaktadır.Attalos halkı gereğinin yapılacağı günü hasretle beklemektedir.

Kralın açılış,kapanış,ödül töreni gibi birçok etkinliğe katılamamasını fırsat bilen atanmış Kraliçe hoşafles  her törende baş köşelerde yerini almış, şehrin sanki seçilmiş başka yöneticisi yokmuş gibi davranarak kralın yerine konuşmalar yapmakta ve hatta ödüller vermektedir.Devlet ve şehir protokolünde asla yeri olmayan atanmış  bu elemanın nereden ve kimden aldığı çok net belli olan muktedirlik gücünü her fırsatta kullanmakta ve belki de kralın sonunu hazırlamaktadır.

Hoşafles in son numarası da  milattan önce 300 lü yıllardan beri  ülkenin başına bela olan PKK terör örgütü ile bağlantılı birinin kardeşini diyet borcunu ödemek üzere belediyenin tiyatro müdürü olarak atamıştır. Daha öncede göreve gelir gelmez gazlı içecek meraklısı birini şehir tiyatrosu genel sanat yönetmenliğine atamış ve tiyatronun en önemli sanatçı ve çalışanlarını işten atmıştır. 

Şehre ikinci çöküş dönemini yaşatmakta olan Kral Küçük Hüsamettin den ise kimse haber alamamaktadır.Kral dilediği zaman sahneye çıkmakta , boş kalan vakitlerinde de tedavisine devam ettiği duyumu alınmaktadır. İtiifak olduğu partilerin milletvekili bile evladım kadar sevdiğim dediği kralın oğlunu arayarak şehrin sorunlarını ona iletmekte ve de kralın oğlu da hoşafles ile şehri yönetmeye devam etmektedirler.

Kralın hikayelerini anlatmaya devam edeceğiz.

Sevgi ve saygılarımla.

Allah selamet versin.

Madem sevmiyorsun o zaman sahip çık gözlerine! Dönüp dolaşıp değmesinler gözlerime.

Cemal