Fatih Gürbüz


Akdeniz Üniversitesi yine karıştı

Çok değil 7 Nisan 2008 yılında PKK’lı öğrencilerle zemini önceden hazırlanmış olayların içerisine Ülkücü gençler çekilmiş Akdeniz Üniversitesi’nde çatışmalar yaşanmıştı.


Dün yaşananları bugün oralarda görev yapanlarla sohbet ettiğimizde herkesin “Nasıl kullanıldık” dediğini duyuyoruz.

Sanki bir film seti gibi içeriye yüzlerce terör yanlısı yerleştirilmiş, içlerinde öğrenci olmayan inşaat işçileri psikopatlar, satırlar, bıçaklar sopalarla gelecek grubu hazır bir şekilde bekliyordu.

15 kişilik küçük bir grup ellerinde sopa, kuru sıkı tabanca çakaralmaz denilen bir silahla kapı güvenliği poliste olmasına rağmen üzerleri aranmadan koskoca kampüste görevlilerin yönlendirmesiyle Ülkücü grup yüzlerce terör yanlısı grubun önüne atılıyor ve o tarihe geçen kavga ne yazık ki yaşanıyor.

O dönemin Rektörü Mustafa Akaydın ve yönetimine özellikle Doğu ve Güneydoğu’dan öğrenciler getirtip Akdeniz Üniversitesi’ni seçtirip seçtirmediğimi sormuştum. Kendileri de yaklaşım 20 sayfalık bir faksla kendilerini aklamaya çalıştıkları bir yazı yazmış ama ne yazık ki öğrencileri çatıştırmak için değil okutmak için getirdiklerini itiraf etmişlerdi.

Şimdi yine aynı senaryonun bir benzeri yaşanmaya başladı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan hanımefendiye sanırım yöneticilik biraz ağır gelmeye başladı.

Hadi hanımefendi yöneticilik konusunda çömez, rektör yardımcıları bu konuda ne yapıyor bence hiçbir şey. Adı sadece skandallarla anılan Akdeniz Üniversitesi’nde yine zemin birileri tarafından hazırlanan olaylarda beş Ülkücü genç bıçaklanarak yaralandı.

Üç gün karşıt görüşlü denilen bir öğrenci grubuna Akdeniz Üniversitesi’nden Rektör Yardımcı Murat Turhan'ın sazlı sözlü programına izin verdiği iddia ediliyor.

Bu karşıt görüşlü denilen öğrenci grupları ile polis karşı karşıya gelince PKK yanlısı öğrencilerin olaya karışması ile kampuste bulunan beş ülkücü öğrenci bıçaklı satırlı saldırıya uğrayarak yaralanıyor.

Daha sonra olayları polis durduruyor, yaralılar Akdeniz Üniversitesi Hastanesi acil servisine kaldırılarak tedavi altına alınıyor.

Bunlar yaşanırken Rektör Özlenen Özkan ve yönetiminin ise ortalıkta görünmemesi yaralı öğrencilere bir geçmiş olsuna bile gitmemesi dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz aylarda PKK yanlısı öğrenci ile Türk Milliyetçisi öğrenciyi aynı kefeye koyan zihniyetin Rektörü ile yönetiminin geçmiş olsuna gitmesini beklemek de doğru olmaz zaten.

Göreve geldiğinde düzenlediği toplantıda liyakata özen göstereceğini söyleyen Özlenen Özkan hanımefendinin kardeşini hastanenin başhekim yardımcısı olarak atandığı gün liyakat anlayışının ne olduğu anlaşılmıştı.

Üniversitede inşallah geçmiş dönemlerdeki olaylar yaşanmaz, özellikle Ege Üniversitesi’nde ki vurdumduymazlık sonucu PKK’lılar tarafından şehit edilen Fırat yılmaz Çakıroğlu olayı gibi bir olay yaşanmaz.

Rektör hanımefendinin yerinde olsam makamda oturup cerrahi yöntemle üniversiteyi daha ne kadar güzel yaşanabilir bir hale getiririm, insanlar bizler burada oturalım diye nasıl mücadeleler verdi diye düşünürüm…