okan dilek


Merhamet sendeymiş Muhittin Başkan

Antalya Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimleri, Konyaaltı Belediyesinin güya uyumayan 7/24 hizmet veren belediyesi hayvan hakları ve hayvanlara karşı duyarlılık konusunda sınıfta kalmıştır.


 

Tarih 27 Ekim 2020. Genç bir kedi Hurma da yolun karşı tarafına geçmek isterken araba çarpıyor. Çarpan araç hiç umurunda olmadan yoluna devam etti. Konyaaltı-Hurma Mahallesi sakinlerinden duyarlı bir vatandaş koşa koşa kedinin yanına gider. İki gözü iki çeşme. Hemen telefona sarılır. 
Yaralı hayvan çağrı merkezi 0242 332 22 33 nolu telefonu arar. Telefon konuşmasını iki gözü iki çeşme durumu anlatmaya çalışan vatandaşın görüşmesinde telefonu açan görevlinin cevabı aynen şöyledir ;
-Kedi yaşıyor mu ölü mü ?
Vatandaş durumu yine iki gözü iki çeşme anlatmaya çalışıyor ve der ki 
-Şu anda can çekişiyor !
Görevlinin cevabı 
-Biz sadece yaralı hayvanlarla ilgiliyiz. Size bir başka telefon numarası verelim orayı arayın" konuşma budur. 
Büyükşehir Belediyesinin verdiği diğer numara Konyaaltı Belediyesi'ne ait. Hemen verilen numara aranır ve Konyaaltı Belediyesinde ki görevli ile vatandaş arasında geçen diyalog da şöyledir 
-Tamam siz bize verin adresi hemen ilgilenelim"
Can cekişen ve dakikalarca vatandaşın canhıraş uğraş verdiği bir sevimli dostun hayata bağlanması için çabalamada geçen gereksiz telefon görüşmesi sonucunda malesef sevimli dostlarımızdan bir kedi hayatını kaybeder. Yaşamını vicdansız bir sürücü tarafından sonlandırılan kedi hayvan dostu vatandaşımız tarafından çöp konteynır yarına bırakılır. 
TARİH 28 Ekim 2020 bu olaya şahit olan vatandaş konu ile ilgilenilip ilgilenmediğini görmek için çöp konteynır yanından geçer bakar görür ki kedi hala konteynır yanında durmaktadır. 
TARİH 29 Ekim 2020 konu takip eden vatandaşımız bu tarihde bir kez daha Konyaaltı Belediyesini arar ve belediye bu kez Cumhuriyet Bayram Kutlama programları nedeniyle aramalara hiç cevap vermez.  Duyarlı vatandaşımız bu tarihte yeniden bu kez Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği  Şube Müdürlüğü Birimini arar. Orda ki görevlinin verdiği cevap ise aynen şöyledir ;
-Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konyaaltı Belediyesi'nde bu talebi yerine getirecek kimseyi bulamazsınız" der 
Tarih 30 Ekim 2020 Konyaaltı Belediyesi'nden bir mesaj gelir Hurma Mahallesi'nin duyarlı havyan dostu vatandaşa. Belediyeden gelen mesaj şöyledir ;
-Sözünü ettiğiniz konuyla ilgili takip yapılmış olup ölü kedi belirlenen adresten alınmıştır" 
Can taşıyan her bir canlı ve onun yaşam koşullarında verdiği hayat mücadelesine duyarlılık malesef yerel yönetimlerce göstermelik yapılan çalışmalardan öte bir şey olmadığı bir kez daha gözle görülmüştür. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Konyaaltı Belediyesi arasında üzücü durumun ortadan kaldırılması için bu takibi yapan vatandaşımıza tam 4'ncü gün cevap geliyor. 
Belediyelerin internet sitelerinde şöyle bir işaret vardır 7/24. Bu demektir ki gece gündüz günün her saatinde hizmet vermekteyiz. 
Antalya Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimleri, Konyaaltı Belediyesinin güya uyumayan 7/24 hizmet veren belediyesi hayvan hakları ve hayvanlara karşı duyarlılık konusunda malesef sınıfta kalmıştır. Bu konu önemlidir. Sadece 1-2 hizmet aracı ile çözülecek durum değildir. İlimizin her yanından her ilçeden her mahalleden bu konulara duyarlı vatandaşlar tarafından telefon daha da çok gelecektir. Bu durumlara mazeret uydurmak, "-Bizi arama, orayı ara, orayı arama, şurayı ara" konunun üzerlerinden atılıyor olması ancak ve ancak konuya duyarsız bakılmasından öte bir şey değildir. Bu önemli bir konudur.  
Çok iyi görülmüştür ki Konyaaltı ilçe Belediye Başkanlığı döneminde ve hastalanmadan önce bugüne değin görev süresince bu duyarlılığı sadece sadece Muhittin Böcek Başkan gösterdiği açık bir şekilde görülmüştür. Hem Konyaaltı ilçe Belediye Başkanlığı hem de Büyükşehir Belediye Başkanlığı hizmet süresinde sevimli dostlarımızın yaşam mücadelesi ve iyi bir yaşam ve barınma konularında sag duyu ile hareket ederek gönüllerde taht kurduğunu cümle alem biliyor. Konyaaltı İlçe Belediye Başkanlığı döneminde ilçenin Hayvan Barınağını sık sık ziyaret ederek sevimli dostların yaşam şartları ve diğer konuları yakından takip ederek gerekli uyarıları yaptığını da iyi biliyoruz. Konyaaltı İlçe Belediye Başkanı Semih Esen sevimli dostlara olan duyarlılık konusunda bir kez daha sınıfta kalmıştır. 
Uyan Muhittin Başkan ! Sevimli Dostlara Merhamet sadece senden geliyor muş. Kimse senin kadar duyarlı olmuyor ! Hiç bir birim, yönetici personel sizin gösterdiğiniz duyarlılığı göstermiyor !
Uyanın ! Uyanın'ki bu duyguyu hissetmeyen iş bilmez iş bitiremez hizmet modelini sürdüremeyen birimleri birbir yeniden ayağa kaldırın ve oluşturun. Dualarımız sizinle !