Salgın döneminde Türkiye’nin akciğer taraması yapıldı

Salgın döneminde Türkiye’nin akciğer taraması yapıldı

ISTANBUL (AA) - Türkiye'de Kovid-19 salgin döneminde teshis asamasinda yaklasik 700 bin Bilgisayarli Tomografi (BT) çekildi.

Siemens açiklamasina göre, Kovid-19 salginin Türkiye’de etkisini göstermesinden sonra, teshis asamasinda en çok kullanilan saglik ekipmanlarinin basinda Bilgisayarli Tomografi geldi.

Beyin, kalp-damar, kas-iskelet, akcigerler gibi organlarin ve organ sistemlerinin görüntülenmesinde siklikla BT sistemleri bir tani araci olarak kullaniliyor. Siemens Healthineers tarafindan da üretilen yeni nesil BT sistemleri, Kovid-19 salgininda hastaligin akciger bulgularinin tespitinde, takibinde ve tedavinin planlanmasinda yogun olarak kullaniliyor.

Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Radyoloji Anabilim Dali ögretim üyesi ve Türk Toraks Radyolojisi Dernegi Baskani Prof. Dr. Recep Savas, BT’lerin etkin olarak kullanildigini ifade ederek, "Salgin döneminde çekilen akciger BT tetkik adedi net olarak bilinmemekle beraber bu sayinin 600-700 bin civarinda oldugunu tahmin ediyoruz. Kovid-19 salgininda çekilen yüksek sayida akciger tomografileri bir anlamda 'akciger taramasi' olarak da görülebilir." bilgilerini verdi.
 

- Radyasyon riski azaltildi
 

Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi Radyoloji Anabilim Dali ögretim üyesi Profesör Doktor Sükrü Mehmet Ertürk, yeni nesil teknolojilerde radyasyon miktarinin minimum düzeyde oldugunu belirterek, "Bu konuda çalismalar bulunuyor ve önemli mesafeler de kat edildi. Örnegin maruz kalinan dozu önemli derecede azaltan kalay filtre sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde Kovid-19 pnömonisi ya da akciger kanseri süphesi ile akciger tomografisine ihtiyaç duyulan hastalarda radyasyon dozunun neredeyse bir akciger röntgeni seviyesine kadar indirilebildi. Ayrica raporlarin etkin
okunmasini saglayan yapay zeka uygulamalari da hastaya verilecek ilacin en aza indirilmesini saglayarak bu anlamda riski azaltmaya yariyor." ifadelerini kullandi.

 

- Hastaya 3-6 defa BT çekimi yapiliyor

 

Açiklamada verilen bilgilere göre, Kovid-19 teshisi ile en az bir BT çekimi ve ardindan yürütülen tedavinin takibinde bir hastaya yaklasik 3 ila 6 kez BT çekimi yapilabiliyor.

Bu çekimler de hastalara verilen radyasyon dozunda belli soru isaretlerinin ortaya çikmasina neden oluyor.

OECD’nin 2017 senesinde yayinlanan verisine göre Türkiye‘de her 1000 kisi için 207 adet BT tetkiki yapiliyor. Bu sayi Amerika’da her 1000 kisi için 271 olarak gerçeklesirken bu oranlarin Covid-19 pandemisi sürecinde daha da arttigi düsünülüyor.