"Sahuru atlamayın" uyarısı

"Sahuru atlamayın" uyarısı

ISTANBUL (AA) - Medicana Avcilar Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmani Dyt. Havva Kilinç, "Özellikle sahurun atlanmasi uzun süreli açlik durumunu daha da artirarak iftar da farkinda olmadan porsiyonlarin artmasina ve daha fazla besin tüketimine özellikle basit karbonhidrat tüketimine sebep olur. Bu durum hem vücutta yaglanmanin artmasina hem de insülin düzeylerinde dengesizliklere sebebiyet verir." dedi.

Medicana açiklamasina göre, Kilinç, ramazan ayinda saglikli beslenme hakkinda bilgi verdi.

Vücudu olusturan hücrelerin dogru ve düzenli çalisabilmesi için, karbonhidrat, protein, yag, vitamin, mineral ve su gibi makro ve mikro besin ögelerini yeterli ve dengeli miktarda almak gerektigini ifade eden Kilinç, bu ögelerin yetersiz alimiyla vücudun birçok hastaliga karsi savunmasiz kalacagini kaydetti.

Beslenmenin anne karninda basladigini belirten Kilinç, bireylerin yasaminin her evresindeki beslenme seklinin diger evreleri de olumlu veya olumsuz etkileyecegini aktardi.

 

- "Fiziksel aktivite durumu tamamiyla degisir"

 

Bu nedenle kisilerin kendine özgü dogru beslenme seklini ögrenip yasam boyu sürdürmesi gerektigini ifade eden Kilinç, ramazan ayinda dengeli beslenmeye iliskin sunlari kaydetti:

"Ramazan ayinda yasam seklimiz, beslenme düzenimiz, uyku saatlerimiz, ögün düzenimiz, fiziksel aktivite durumu tamamiyla degisir. Bu süreci verimli geçirebilmek adina saglikli beslenmek ve kilo almadan su an ki agirligi koruyarak ve hatta dogru beslenme ile agirlik kaybederek geçirebilmek mümkündür. Bu ayda uzun süre açlik söz konusu oldugu için ögünleri (sahur, iftar ve iftardan sonra ara ögün) düzenli yapmak çok önemlidir.

Özellikle sahurun atlanmasi uzun süreli açlik durumunu daha da artirarak iftar da farkinda olmadan porsiyonlarin artmasina ve daha fazla besin tüketimine özellikle basit karbonhidrat tüketimine sebep olur. Bu durum hem vücutta yaglanmanin artmasina hem de insülin düzeylerinde dengesizliklere sebebiyet verir."

 

- Probiyotik içerigiyle kafir ve yogurt tercih edilebilir
 

Havva Kilinç, ilerleyen süreçte farkli saglik problemleri ile karsilasmamak adina mutlaka sahura kalkilmasi gerektigini belirterek, su bilgileri verdi:

"Sahurda tok tutucu özelligi ile yumurtaya, vitamin ve lif içerikleriyle sebzelere, saglikli yag içerigi ve tok tutucu özelligi ile çig kuru yemisler, kalsiyum içerigi ve protein içerigi ile az tuzlu peynir, olabilecek kabizlik problemine karsi probiyotik içerigi ile kefir veya yogurt, kabizlik problemine karsi kuru meyvelere ayni zamanda lif içerigi ile tok tutmasi açisindan yulaf ezmesine ve tam tahil grubuna; tam tahilli, tam bugday, tam çavdar ekmege yer verebilirsiniz.

Özellikle seker, yag ve tuz bakimindan zengin içerige sahip besinler uzun süre tok kalma hissini ortadan kaldirarak çabuk acikmaya ve bunun yani sira çabuk susamaya neden olacagi için bu besinlere yer vermemelisiniz."