Prof. Ömür Taşkın’a kurulan Kumpas YÖK’ten döndü

Akdeniz Üniversitesi’nde hayırsever konusunda uzman profesör mobing uygulanarak Kanada’ya ya kaçırıldı.

Şikayeti savcılık yetersiz buldu

Akdeniz Üniversitesi’nde hastalarına ücretsiz bakan durumu iyi olmayanlardan ücret almayan Prof. Dr. Ömür Taşkın, hastaları tarafından kendisine verilen küçük hediyeler” rüşvet, zimmetine para geçirmek” şeklinde iddialarla hakkında soruşturma açıldı. Görevi kötüye kullanma davası mahkeme tarafından o yıllarda kovuşturmaya yer olmadığına dair sonuçlandı.

Ömer Özkan’ı eleştirdi mobing başladı

Daha sonra Rektör Özlenen Özkan’ın eşi ünlü organ nakli Hocası Ömer Özkan’ın ilk yayınlanan bilimsel yazılarının yanlış olduğunu eleştirerek yanlış olduğunu söyleyen Taşkın, yeniden hedef gösterildiğini özlük dosyalarının basına sızdırıldığını iddia etti. Özkan, ilk yayımlanan makalesinde rahim nakli ve tüp bebek konusunda bilimsel açıklamalar yapmış bunun bilimsel hiçbir tutulan tarafı olmadığı Taşkın tarafından eleştirilmişti.

Raporlar konsolosluk aracılığıyla istendi

Mobing ve hakkında çıkan iftiralar nedeniyle ücretsiz ve rapor alan Taşkın, Kanada’ya gitti. Aldığı raporların sahte olduğu iddia edilerek memuriyetten men edilmesi için Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düğmeye basıldı. Kanada’dan alınan raporların o ülkeye uygun alınmasına rağmen, raporların konsolosluk üzerinden gönderilmesi için Dışişleri Bakanlığı ile görüşüldü.

Özlük dosyası basına sızdırıldı

Bu arada soruşturmanın tüm içeriği ve Prof. Taşkın’ın özlük dosyası bir haber ajansına verilerek haber yaptırıldığı iddia edilirken, bilgilerin rektörlük tarafından kasıtlı olarak sızdırıldığı iddia ediliyor. Soruşturmalar hız kesmeden devam ederken, Taşkın, emekli olmasına rağmen Rektörlük YÖK’e yazı yazarak kamu görevinden çıkartma yazısı istiyor.

YÖK dosyayı açmadan geri gönderdi

YÖK yaptığı araştırma süresinde Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof Ömür Taşkın, hakkında yasal süreci takip edemedikleri, gelmesi için süre vermesi gerekirken, süre vermedikleri gerekçesiyle soruşturma dosyasını açmadan tekraren Prof. Taşkın’ı haklı bularak gönderiyor.

Bilim adamı Kanada’ya yerleşti

Branşında dünyaca ünlü hocalar arasında yer alan Prof. Taşkın, Kanada’ya yerleşerek Vancouver, Üniversitesinde ögretim görevlisi olarak görev yaptığını mahkeme kanalıyla kişilik haklarına saldırı yapan, bilgileri sızdırarak asılsız haberler yapanlar hakkında maddi ve manevi tazminat davası açacağını söyledi.