Koronavirüsle ilgili aşırı kaygı ruh sağlığını tehdit ediyor

Koronavirüsle ilgili aşırı kaygı ruh sağlığını tehdit ediyor

ANTALYA (AA) - TAHSIN KÜÇÜKKARACA - Dokuz Eylül Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Aysegül Yildiz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde ruh sagliginin önemine isaret ederek, "Kendi izolasyonumuzu en iyi sekilde saglayip, hastaligin bize bulasmasini engellemekten baska bir sey düsünmemeliyiz." dedi.

Yildiz, AA muhabirine yaptigi açiklamada, pandemi ilan edilen ve dünya genelinde çok sayida kisinin ölümüne neden olan Kovid-19'a iliskin görüntü ve haberlerin kisilerde asiri düzeyde kaygiya yol açabildigini söyledi.

Kaygi ve panik gibi duygularin içsel bir tedirginlik oldugunu, kimsenin durduk yere kaygilanmadigini aktaran Yildiz, bu süreçte kisinin aklindan "Hastalanacak miyim?", "Sanirim virüs bana da bulasti", "Çocuklarimin basina bir sey gelirse ne yaparim?" gibi pek çok düsüncenin geçtigini dile getirdi.

Normal kaygi düzeyinin dogal bir tepki olduguna dikkati çeken Yildiz, "Kayginin var olma amaci bizi korumaktir. Hayatta kalabilmek için bizi tehlikeye karsi alarma geçirir. Ancak, islevsellikten uzak, kontrolsüz tetiklenmeye izin verirsek kayginin kendisini ayri bir hastalik haline getirmis oluruz." ifadelerini kullandi.

- "Islevsel olmayan kaygi yükünden arinmaliyiz"

Aslinda kaygi ve panik gibi duygularin tipki ates gibi var olusu korumak için kurgulanmis olduguna deginen Yildiz, bu duygularin asiriliginin beyin fonksiyonlarinda yikici etkilere sebep oldugunu bildirdi.

Yildiz, bu dönemlerde kaygi düzeyinin önemli olduguna isaret ederek, su degerlendirmede bulundu:

"Aslinda tek bilmemiz gereken sey, Kovid-19 virüsü insandan insana çok çabuk bir sekilde bulasiyor. Dolayisiyla kendi izolasyonumuzu en iyi sekilde saglayip, hastaligin bize bulasmasini engellemekten baska bir sey düsünmemeliyiz. Bundan daha fazla bilgi kaygi yükünüzü artirip kalici hasarlara neden olabilir. Fakat herkes çareyi kendisi bulacakmis gibi ya da olayi abartili bir yaklasimla ele almaya kalkarsa, hele bir de kaygi bozukluklari için yapisal yatkinlik varsa, kayginin kendisi kisiyi kitleyecek ve hatta virüsü kendisine davet edecek boyuta ulasabilir. O yüzden gerekli olandan fazla bilgi bombardimanindan ve konuya iliskin asiri düsünce ugraslarindan kaçinmak lazim. Eglenceli ya da komik olani degil dogru ve güvenilir olani izlemeyi tercih edersek kendimizi en dogru sekilde korumayi ögrenmis oluruz"

- "Konunun uzmani olan hekimleri dinleyin"

Yildiz, bu dönemde ruh sagliginin korunmasi adina öncelikle sadece konunun uzmani olan mikrobiyoloji, enfeksiyon, halk sagligi, gögüs hastaliklari, dahiliye ve psikiyatri hekimlerinin dinlenmesi gerektigini kaydetti.

Monoton bir hayatin yani sira güne anlam katacak aktivitelerle kaygi yükünden kurtulunabilecegini anlatan Yildiz, stresli zamanlarda gülmenin, çocuklarla sakalasmanin, yoga veya pilates yapmanin beynin sürekli alarm durumundan çikmasini saglayacagini ifade etti.