CHP'li eski Milletvekili CHP'li Belediyeyi 2 milyon lira rüşvet almakla suçladı

Antalya Serik’te Ak Partili belediyenin 500 bin TL rüşvet aldığı iddiası henüz açıklığa kavuşmazken, bir rüşvet iddiası da yine Antalya’dan CHP’li bir belediye ile ilgili geldi.

CHP 24. Dönem Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, twitter hesabından bir paylaşım yaparak, CHP’li Kumluca Belediyesi’ni 2 milyon TL rüşvet almakla suçladı.

SERİK’TE NE OLMUŞTU?

AKP'li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan’ın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u önceki başkanın 500 bin lira rüşvet aldığını bilmelerine rağmen sessiz kalmakla suçlamasının ardından ortaya çıkan rüşvet skandalı tartışması sürüyor.

AKP ve MHP’li milletvekillerinin de hazır bulunduğu Antalya’da gerçekleşen koordinasyon toplantısında yaşanan rüşvet tartışmasında Başkan Aputkan, “Bunu biliyor ve sessiz kalıyorsanız yazıklar olsun” sözleri ile Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a tepki göstererek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan konuya ilişkin müfettiş görevlendirmesini talep etmişti.

KILIÇDAROĞLU ÜZERİNE GİTTİ

Konu CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından bir kaç kez gündeme getirildi. Kılıçdaroğlu, önceki gün şu açıklamayı yaptı:

“Antalya'nın Serik Belediye Başkanı AK Partili. Namuslu bir insan. Bir toplantı yapılıyor. Toplantıda belediye başkanları var AK Partili, MHP'li. Milletvekilleri var. Turizm bakanı var. Vali var. Geçmiş belediye başkanı döneminde 500 bin liralık bir rüşvetten söz ediliyor. Bu 500 bin liralık rüşveti kim aldı? Eski parayla 500 milyarlık bir rüşvet olayı. Tabii buna Serik Belediye Başkanı itiraz ediyor. Ben 500 bin lira almadım diyor. O zaman senden önceki aldı diyorlar.

Aylardır ben soruyorum, milletvekilimiz, parti sözcümüz, grup başkan vekillerimiz soruyor. Yahu bu 500 milyar liralık rüşveti kim aldı. Ramazan ayı, dün Kadir Gecesi'ydi. Allah aşkına kul hakkını savunmayacak mıyız? Namuslu adam olmayacak mıyız? Dürüst adam olmayacak mıyız? Vatandaşın hakkını hukukunu savunamayacak mıyız? CHP'li belediyelerle ilgili 1 lira konu hemen içişleri bakanı, hemen müfettişler, hemen Erdoğan hemen bakanlar devreye giriyor. Eyvallah koşturun. Hiç itirazımız yok.

Ama bu 500 bin milyarlık rüşveti kim aldı? Erdoğan'dan ses yok, İçişleri Bakan'ından ses yok. Hiç kimseden  ses yok. Herkesin ağzında bir bent. Ben bunu sorduğum zaman yine kızacaklar.  Diyecekler ki bay Kemal yine konuşuyor. Bay Kemal Erdoğan'a soruyor, 500 milyar liralık rüşveti kim aldı? Rüşveti alanın yanında mısın? Rüşveti alanın karşısında mısın?

Ben bunu namuslu, temiz bir insan olarak, vatandaşın hakkını hukukunu savunan biri olarak soruyorum. Dün beyefendi diyor ki: Gözleri var görmezler kulakları var işitmezler. Gözümüz var görüyoruz, kulağımız var işitiyoruz. Soruyoruz, aynı soruyu soruyorum, 500 milyar liralık rüşveti kim aldı? Gözün var, kulağın var. Niye görmüyorsun, niye işitmiyorsun?”

AK PARTİ SUSTU, ESKİ CHP’Lİ VEKİL TEPKİ VERDİ

Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına Ak Parti, Ankara ve Antalya’dan cevap vermedi.

CHP’den ihraç edilen 24. Dönem Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan twitter hesabından yeni bir iddia da bulundu.

İşte o tweet:

@kilicdarogluk haftalardır Ak Partili belediyenin 500 bin tl rüşvet aldığını konuşuyor. Ve fakat Kumluca Belediye'sinin aldığı iddia edilen 2 Milyon TL'den hiç söz etmiyor! KK'ya bir rus atasözünü hatırlatayım; "eviniz camdan ise başkasının evini taşlamayın" @mustafakoleoglu

Aslında bu iddia, CHP’ye yakın bazı isimler tarafından 14 Mayıs’ta sosyal medya ve siyasi kulislerde dillendirilmiş ve bazı medya grupları rakam vermeden üstü kapalı konuyu gündeme tanımıştı.

Rüşvet iddiasının Olimpos’un imara açılmasıyla ilgili karanın hemen ardından ortaya atılması gözleri bu plana çevirmişti.

Kumluca Belediyesi ile ilgili rüşvet iddiasının Kılıçdaroğlu’na iletildiği, CHP liderinin de Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimleri’nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’yı bu konuyla görevlendirdiği ileri sürülüyor.