Ayasofya, Meclis gündeminde tartışıldı

İyi Parti'nin "Ayasofya ibadete açılsın" önerisi reddedilirken, AK Partili Mehmet Muş, "İbadete açılması önerisine şimdi ret veriyoruz ama temmuzda gerekli adımlar atılacak" dedi.

Ayasofya, Meclis gündeminde tartışıldı

İyi Parti, Ayasofya'nın ibadete açılması konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne araştırma önergesi verdi.

Grup önerisinin görüşülmesi sırasında parti sözcüleri de görüşlerini ifade etti.

Öncelikle İyi Parti adına Yağız Ağır Alioğlu kürsüye gelerek, gençlik yıllarında Ayasofya'nın açılması için eylemlere katıldıklarını söyledi.

"ABDESTİMİZLE BEKLİYORUZ"

Alioğlu, "Ayasofya, fethin kılıç hakkıdır. Bir an önce ibadete açılmalıdır. Abdestimizle bekliyoruz." dedi.

Ayasofya, Meclis gündemine geldi İZLE

"YAPACAKSANIZ YAPIN"

Ardından CHP'li Faik Öztrak konuştu ve "Sıkıştıkları an burada Ayasofya'yı gündeme getiriyorlar. Ne hikmetse işi Meclis'e havale ediyorlar. Ayasofya, ağızlara sakız edilecek bir mesele değildir. Yapacaksanız yapın, yapmayacaksanız yapmayın. Sorumluluk sizdedir, yetki de saraydadır. Gökyüzüne bakarak ıslık çalmayın." ifadelerini kullandı.

"TEMMUZDA GEREKLİ ADIMLAR ATILACAK"

AK Partili Orhan Atalay, 1934'teki müze kararının yanlış olduğunu söylerken, sonrasında AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş söz aldı.

Muş, Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, "Artık karardan sonra gerekli adımlar atılacaktır. Ve bu noktada da Meclis, atılacak adımlarda çalışmaya dahil olacak. İbadete açılması önerisine şimdi ret veriyoruz ama temmuzda gerekli adımlar atılacak." dedi.

Bu konuşmaların ardından İyi Parti'nin önerisi reddedildi.