Antalya’da zehirli örümcek paniği

Antalya’da Konyaaltı’nda çok sayıda örümcek paylaşılmasının ardından şimdi de Döşemealtı bölgesinde görülen örümcek panik yaratmaya başladı.

Daha önce Antalya’da görülmeyen bu böcek türü Ankara’da görülmeye başlamıştı. Ankara'da bir vatandaşın fotoğrafını  sosyal medyada paylaştığı örümcek türü,  ''Uğur böceği örümcek'' türündeki canlının zehirli türleri olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz haftalarda Konyaaltı bölgesinde açık arazilerde görülen bu uğur böceğine benzeyen örümceği (Eresus cinnaberinus) zehirli  olan böcek türleri arasında yer aldığı belirtilirken, aynı böcek türünün şim di de Döşemealtı bölgesinde görülmesi vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Vatandaşlar, zararlı olup olmadığının araştırılmasını istediği böcek türü konusunda yetkililerin gereken önlemleri almasını istiyor.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Entomoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sultan Çobanoğlu da örümceğin görüldüğü yere giderek incelemede bulundu. Canlının 'Eresus cinnaberinus' cinsi örümcek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Susuz, bu örümceklerin bazı türleri hariç zararlı olmadığını söyledi. Çobanoğlu, "'Tamamen zararlı' diyemeyiz; ama zehirli türleri de var. Türden türe fark etmek üzere zehirli de olabilir. Çıplak elle dokunduğumuzda toksin verdiği için kaşıntı ve aşırı hassas bünyelerde alerjiye neden olabilir. Bu örümcekler genellikle doğada karanlık alanlarda, kuytu alanlarda, taş altlarında, kayalıklarda, nemli toprak alanlarında, çatlak ve yarıklarda veya yere dökülen yapraklar altında görülür. Vatandaşlarımız bu örümcekleri görünce öldürmesinler, bilmeden faydalı canlıları da öldürüyoruz" diye konuştu.