Antalya'da balon balığından zehirlenen kişi öldü

Antalya'da balon balığından zehirlenen kişi öldü

ANTALYA (AA) - Antalya'da balon baligi yedikten sonra rahatsizlanan 67 yasindaki kisi hayatini kaybetti.

Kumluca ilçesindeki tatil merkezi Adrasan'da yasayan 67 yasindaki Mehmet Berk, bir arkadasinin olta ile yakaladigi balon baligini yedikten sonra fenalasti. Önce Kumluca Devlet Hastanesi'ne kaldirilan Berk, ardindan Antalya'daki özel bir hastaneye sevk edildi.

Berk, burada yapilan müdahaleye ragmen solunum yetmezligine bagli hayatini kaybetti.

Mehmet Berk'in oglu Sedat Berk, babasinin kanser hastaligini yendikten sonra daha stressiz bir ortamda yasamak için Adrasan'a yerlestigini söyledi.

Babasinin, arkadasinin denizden balon baligi tuttugunu anlatan Berk, "Babama, 'ben sürekli yiyorum, bir sey olmuyor' demis. Babam da bunun üzerine balon baligini tüketmis. Yedikten bir süre sonra fenalasti. Babamin da kanser hastaliginda gördügü tedaviler nedeniyle bünyesi zayiflamisti. Bütün organlari zarar görmüs. 2 günlük yasam savasini kaybetti." ifadelerini kullandi.

Berk, zehrin çok etkili oldugunu ifade ederek, insanlarin balon baligi tüketmemesi gerektigini vurguladi.

- "Bir anda insani felç edebiliyor"

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoglu ise balon baligindaki zehirli toksinlerin yaz aylarinda en üst seviyeye ulastigini ifade etti.

Bazi vatandaslarin "Eti tavuga benziyor. Çok lezzetli. Ben yiyorum. Bir sey olmuyor" gibi yanlis düsüncelerinin oldugunu anlatan Gökoglu, "Özellikle karacigeri çok zehirli. Bir anda insani felç edebiliyor ve organlarin islevini kaybetmesine neden oluyor. Insanlari sürekli uyariyoruz. Kesinlikle yemesinler. Bu baligi denizden çikartmak, satmak yasak. Çok dikkatli olmalilar." seklinde konustu.

 


Haber Kaynak : Anadolu haber ajansı