Aksoy, "Tarihini bilmeyene tarih dersi veririz"

Gazipaşa Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Ali Yılmaz'ın Osmanlı tuğrasının kaldırtmasına MHP eski İl Başkanı Mustafa Aksoy sosyal medyasında tepki gösterdi

Burası Osmanlı kasabası değil

Gazipaşa Havalimanı kavşağında bulunan Osmanlı Tuğrası kaldırtan CHP'li Gazipaşalı Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, "Osmanlı kasabası değiliz. Tamam saygımız sonsuz, atalarımızdır. Fakat Gazipaşa, Osmanlı döneminde kurulmuş ya da Osmanlı eserlerinin yer aldığı bir kasaba, ilçe değildir. Ama tuğrayı çok arzu ediyorsanız, istediğiniz bir yere taşıyabiliriz'' dedi.

Cumhuriyet ilçesiyiz

Meclis toplantısındra tartışma yaratan Osmanlı Tuğrasının isteyenin başka bir yere dikebileceğini belirten CHP'li Yılmaz, "Gazipaşa ismi Atatürk tarafından verildiği için Atatürk'ü, havalimanını, Gazipaşa'yı anımsatan bir görsel olsun isteniyor. Başkan olarak benim görüşüm biz Osmanlı kasabası değiliz. Tamam saygımız sonsuz, atalarımızdır. 16 Türk devletinden birisidir. Fakat Gazipaşa, Osmanlı döneminde kurulmuş ya da Osmanlı eserlerinin yer aldığı bir kasaba, ilçe değildir, Cumhuriyet döneminde kurulmuş bir ilçedir. İsmini Atatürk vermiştir. Buraya Atatürk, Gazipaşa ve havalimanı üçgeninde bir şeyler düşünülmesi bence de daha uygun olur diye düşünüyorum. Ama tuğrayı çok arzu ediyorsanız, istediğiniz bir yere taşıyabiliriz" dedi.

Aksoy CHP'li başkana gönderme yaptı

Havlimanı kavşağından kaldırdtılan Osmanlı Tuğrasına tepki gösteren MHP eski İl Başkanı Mustafa Aksoy sosyal medyasından tepki göstererek şunları söyledi, "Geçmişin değirlerine sahip çıkmayanlar geleceği kuramazlar. Gelecek bu milletin 2200 yıllık tarihine sahip çıkan yigitlerin eseri olacaktır. Biz Osmanlı kasabası değiliz diyerek  tuğrayı yerinden söken ecdadından bir haber bay başkan, yanı başındanda Selçuklu şehrinde tuğrayı dikecek ben Keykubat diyen Adem murat Yücel çıkacaktır" diye tepki gösterdi. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in, Aksoy'un sosyal medyada kendisine yaptığı çağrıya nasıl karşılık vereceği merakla bekleniyor.

 

Gazipaşa'nın Tarihi geçmişi;

M.S. 6. yüzyıldan başlarak Güney Akdeniz Bizans İmparatorluğu'nun egemenliğine girmiş, 12. yüzyılın ilk yarısında Kilikya Ermeni Krallığı'na bağlanmış, dönemde Gazipaşa, Antalya ve Alanya ile birlikte Pamfilya'nın Türkleşmesi süreci içinde Selinus, Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat'ın 1221 yılında Alanya'yı, 1225'e kadar da buradan itibaren belki de Toroslar'dan kaynaklanıp şehir merkezinden geçerek denize karışan beş büyük çayın zaman zaman sel baskınına neden olması dolayısıyla Selinti olarak anılmaya başlanmıştır. Ancak Selçukluların Alanya hariç fethi kısa sürmüş ve 1243'te 2. Gıyaseddin'in Kösedağ Savaşı'nda İlhanlılar'a yenilmesinden yararlanan Ermeniler burayı yeniden ele geçirmiş ve 1275'te Karamanoğluların fethine kadar onların elinde kalmıştır. 1270'lerdeki Moğollar'ın Anadolu işgali sırasında Selinti, Anadolu Selçuklu Devleti'nin Konya ve bağlı bölgeleri sınırları içinde yer almaktaydı.

Anadolu beylikleri döneminde 1335 yılından itibaren Antalya ve civarı Teke Beyliği'nde kalırken Alanya, Selinti ve doğusu ile Kuzey yöreleri merkezi Konya olan Karamanoğulları hakimiyetine girmiştir.

Osmanlı Döneminde Fatih Sultan Mehmet'in Deniz Kuvvetleri Komutanı (Kaptan'ı Derya) Gedik Ahmet Paşa, 1470 yılında Alanya'yı, 1472 yılında ise Selinti, Anamur ve Silifke yöresini Karamanoğlu Beyliği'nden alınarak Osmanlı hakimiyetine dahil etmiştir. Ünlü gezgin Evliya Çelebi meşhur Seyahatname'sinin 126. sayfasında "18. yüzyıl'da Selinti kazası, İçel (Mersin) sınırları içerisinde Silifke Sancağı'na bağlı 26 köyü olan ve yıllık 80 akçe vergi veren bir kazadır. Deniz kenarında bakımlı cami ve evler ile yemyeşil dağlara sahiptir. Kıbrıs'a 70 mil uzaklıkta iskelesi vardır." demektedir.