Akdeniz Üniversitesi'nde cinsel taciz iddiası

Akdeniz Üniversitesinde öğretim üyeleri tarafından bir bölüm yöneticisi hakkında kadına karşı psikolojik saldırı/nitelikli cinsel taciz, hakaret, tehdit, kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunuldu

Akdeniz Üniversitesinde 12 bölümlü Edebiyat Fakültesinde yöneticilerden biri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunu; kadın ve erkek öğretim üyesi olan şikâyetçiler adına Avukat Namık Nas’ın yaptığı öğrenildi. Temmuz 2020 ortalarında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda; bölüm yöneticisi hakkında ilginç iddialar yöneltildi. Yapılan suç duyurusunda; kadına karşı psikolojik saldırı/nitelikli cinsel taciz, hakaret, tehdit, kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçlamaları yer aldı.

 
Silah gibi kullanıyor iddiası
Suç duyurusunda bulunduğunu doğrulayan Avukat Namık Nas yaptığı açıklamada; “Toplumumuzda kadın ve erkek arasında kadın aleyhine bir eşitsizlik olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Bu eşitsizliği kabul etmek mümkün değildir. Bir üniversitede, akademik bir çevrede, geleceğin kuşakları olan öğrencilere örnek olunması gereken yerde bulunanların bu çarpık düşüncede olması kabul edilebilir bir şey değildir. Cinsiyet eşitsizliğinin doğurduğu kadına yönelik şiddetin ilim yuvasında yaşanması ve bölüm yöneticisi sıfatında bulunan bir akademisyenin bulunduğu konumu bir silah gibi kullanarak mesai arkadaşlarını hakaretamiz bir şekilde taciz etmesi ürkütücüdür” dedi.
 
Adli yargıya müracaat
“Bugünlerde müvekkillerim kendilerine ve diğer kadın akademisyenlere karşı yapılan bu çirkin saldırıdan dolayı rahatsızlık duymuşlardır. Şüphelinin kadın akademisyenlere karşı olan bu bakış açısından, erkek müvekkillerim de rahatsızlık duymuşlardır. Bazı arkadaşlarının eşlerinin de akademisyen olmaları nedeniyle, gerek onlar adına gerek üniversiteleri, fakülteleri ve bölümleri adına erkek akademisyenler de bu durumu hoş karşılamamışlardır” diyen Nas “Bu bakış açısı çalışma huzurunu bozmuş, akademisyenleri zan ve töhmet altında bırakmış, endişe ve kaygıya sevk etmiştir. Bu nedenle adli yargıya müracaat edilmiştir” dedi.
 
Savcılık ve rektörlüğe şikayet
Suç duyurusunda bulunduklarını açıklayan Nas “Bölüm yetkilisi; bu söylemi ile bağlı olduğu üniversitesi yönünden disiplin cezasını gerektirir bir suç işlemiştir. Görevi ile ilgili olmadığı için de adli yönden cezai mesuliyetini gerektirir şekilde kadına karşı psikolojik saldırı/nitelikli cinsel taciz, hakaret, tehdit ve kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçlarını işlemiştir. Bu nedenle disiplin yönünden dekanlık ve rektörlüğe, adli yönden de Antalya Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat edilmiştir. Rektörlük ve dekanlığın gerekli soruşturmayı yapacağına inanıyoruz” diye konuştu.
 
Rektör’e de seslendi
Nas açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu seviyesiz, hiçbir etik değere sığdıramayacağımız, kabul edilemez ve hakaretamiz, ahlak sınırlarını zorlayan yakışıksız söylem, kadro bekleyenleri rencide etmiş, töhmet altında bırakmış ve bölüm yetkilisinin farklı bir beklenti içinde mi olduğu düşüncesini doğurmuştur. Kadının itibarsızlaştırılması, şehvet uyandıran birisi olarak görülmesi, hele hele ahlaksızlık derecesinde hor görülmesi, bir eş, bir anne olan akademisyenleri de ziyadesiyle üzmüş ve rahatsız etmiştir. Rektörlük seçiminin yaklaştığı bu günlerde Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Mustafa Ünal’ın da bu yakışıksız bakış açısından rahatsızlık duyduğuna, gerekli tepkiyi göstereceğine inanıyorum.”

 


 

Kaynak: https://www.akdenizmanset.com.tr/bolum-yoneticisine-cinsel-taciz-suclamasi/172229/