Akdeniz Üniversitesinde Verem Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi açıldı

Akdeniz Üniversitesinde Verem Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi açıldı

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi bünyesinde, tüberküloz alaninda yeni yerli ve milli ilaç ile asi gelistirilmesi amaciyla Verem Çalismalari Uygulama ve Arastirma Merkezi (AKVUAM) kuruldu.

AKVUAM Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yilmaz Çoban, yaptigi yazili açiklamada, veremin basta akciger olmakla solunum yolunu, diger organlari tutabilen bir enfeksiyon hastaligi oldugunu belirtti.

Veremin dünya çapinda hala çözülemeyen ve en çok öldüren 10'uncu hastalik olduguna dikkati çeken Çoban, gelismekte olan ülkelerde verem hastaliginin hala önemli bir ölüm nedeni olarak gösterildigini kaydetti.

Yillar içerisinde mevcut ilaçlara dirençli hale gelen verem vakalarinin artis egiliminde olduguna isaret eden Çoban, hastaliktan tam korunmayi saglayan bir asinin olmadigini ve son 40 yildir tedavi için gelistirilen ilaç sayisinin yok denecek kadar az oldugunu ifade etti.

Bu unsurlarin arastirma ve gelistirme çalismalarinin gerekliligini zorunlu kildigina deginen Çoban, sunlari kaydetti:

"Bu dogrultuda Türkiye'nin ilk Verem Çalismalari Uygulama ve Arastirma Merkezi, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde kuruldu. Burasi, verem hastaligi üzerine çalisan bilim insanlarini ayni çati altinda toplayan, hem arastirma hem de klinik alandaki sinerjik çalismalar için gereken olanaklari bir arada sunan bir arastirma merkezi olarak Türkiye'de ilk olma özelligine sahip."

Çoban, merkezin hayirseverler tarafindan hayata geçirildigini belirterek katkida bulunanlara tesekkür etti.

Merkezde yeni tani ve tedavi yöntemleri ile koruyucu tekniklerin gelistirilecegini belirten Çoban, "Tüberküloz alaninda yeni yerli ve milli ilaç ile asi gelistirilmesi, fenotipik ve moleküler tani, duyarlilik yöntemleri gelistirme, arastirmalar için hayvan deney ile hücre kültür modellerinin olusturulmasi ve bu alanlarda inovasyon, ürün gelistirme, prototip, patent gibi uygulamaya yönelik çalismalar yapilacak." ifadelerini kullandi.