Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Canatan: "Talasemi hastaları kan bulamamaktan korkuyor"

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Canatan: "Talasemi hastaları kan bulamamaktan korkuyor"

ANTALYA (AA) - Akdeniz Kan Hastaliklari Vakfi (AKHAV) Baskani Prof. Dr. Duran Canatan, talasemi hastalarinin yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) degil, kan bulamamaktan korktugunu söyledi.

Vakif, Türk Kizilay Dernegi Akdeniz Bölge Müdürlügü ve Antalya Talasemi Dernegi is birliginde, Kovid-19 salgini sürecinde kan bulmakta sikinti yasayan talasemi hastalari için "Kan Annesi ve Kan Babasi" adli kan bagisi kampanyasi baslatti.

Canatan, 8 Mayis Dünya Talasemi Günü dolayisiyla vakifta düzenlenen basin toplantisinda, talasemi hastalarinin yasam boyu düzenli kan bagisina ihtiyaci oldugunu animsatti.

Kovid-19 ve ramazan ayi dolayisiyla hastalarin kana ulasmada sikinti yasadiklarini vurgulayan Canatan, gönüllü bagisçi bulmakta zorlandiklarini ifade etti.

Bu nedenle yaklasik 10 yil önce gerçeklestirdikleri ve basarili sonuç elde ettikleri kampanyayi bugün yeniden gündeme getirdiklerini aktaran Canatan, "Su ana kadar iki talasemi hastamizin Kovid-19'a yakalandigini, sagliklarina kavustuklarini biliyoruz. Talasemi hastalari Kovid-19'dan degil, kan bulamamaktan korkuyor." diye konustu.

Özellikle 18-65 yas arasi saglikli bireylerin bagis yapmak için Türk Kizilay'a basvurmasini isteyen Canatan, bagisçilarin "Talasemi hastalari için basvuruyorum." demesi halinde hastalarin ihtiyacina göre kan dagiliminin yapilacagini bildirdi.

- "Stoklarimiz azaldi"

Türk Kizilay Dernegi Akdeniz Bölge Müdürü Tufan Ertop da salgin nedeniyle insanlarin evde kaldigini, kan bagisinda ciddi oranda düsüs yasandigini anlatti.

Stoklarin azaldigina isaret eden Ertop, "Koronavirüs hastalarina odaklanmisken bazi hasta gruplarini unuttuk. Bunlarin basinda talasemi hastalari geliyor. Türkiye'de ciddi oranda kan ihtiyaci duyan talasemi hastalarimiz var. Talasemi hastalarini simdiye kadar magdur etmedik ama stoklarimizin azalmasi nedeniyle magduriyet yasayabileceklerini öngörebiliyoruz." ifadelerini kullandi.

Antalya Talasemi Dernegi Baskani Dilek Kaplan, kan yoksa talasemi hastalari için hayat olmadigini kaydetti.

Kan bulamadiklarinda çesitli sikintilar yasadiklarini vurgulayan Kaplan, "Kan bulamazsak basimiz, eklemlerimiz agriyor. Bagisikligimiz düsüyor, hayat hiç de keyifli olmuyor." dedi.